Informacje

Premier Beata Szydło podczas spotkania z rodzinami wielodzietnymi w KPRM w Warszawie w sobotę 19 grudnia, fot. PAP / Paweł Supernak
Premier Beata Szydło podczas spotkania z rodzinami wielodzietnymi w KPRM w Warszawie w sobotę 19 grudnia, fot. PAP / Paweł Supernak

500 zł tylko na dzieci, które są w Polsce?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 grudnia 2015, 15:09

  • 5
  • Powiększ tekst

W niedzielę premier Beata Szydło informowała, że programu Rodzina 500+ ma wejść w życie w kwietniu 2016 r., a jego rozwiązaniami zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach. Wicepremier Mateusz Morawiecki prezentował w poniedziałek inny scenariusz. Według niego program wystartuje w II kwartale przyszłego roku, a pomocą powinny zostać objęte tylko dzieci rodziców mieszkających w Polsce.

W niedzielę na Facebooku premier Beata Szydło odpowiadając na pytania nadesłane przez internautów w ramach konsultacji społecznych programu Rodzina 500+ informowała, że program ma wejść w życie w kwietniu 2016 r., a jego rozwiązaniami zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach.

Odpowiadając na pytania internautów, premier Szydło podkreśliła, że program Rodzina 500+ skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Nie obejmie natomiast zawodowych rodzin zastępczych, do których skierowane są inne programy pomocy. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od tego, czy rodzice pracują i płacą podatki. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.

Premier zapowiedziała, że ostateczny kształt programu ustalony zostanie po konsultacjach społecznych, ale jego twórcy obecnie skłaniają się do tego, aby pieniądze z programu Rodzina 500+ nie były wliczane do dochodów.

Jak tłumaczyła Szydło, programem Rodzina 500+ zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach, natomiast dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, skierowane są inne programy pomocowe. Skorzystanie z programu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej na dzieci. Według premier budżet państwa przygotowany jest do realizacji tego programu, nie wpłynie on też na wzrost zadłużenia czy deficytu budżetowego.

W poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, pytany w Sejmie przez dziennikarzy o to, jak wyobraża sobie wypłaty 500 zł na dzieci tym rodzicom, którzy mieszkają i pracują za granicą, stwierdził, że „500 zł powinno trafiać na dzieci, które są w Polsce”.

„Celem programu 500+ jest to, by w Polsce było więcej urodzeń; nie chcemy płacić na dzieci, które mieszkają w bardzo bogatych krajach Zachodu” - argumentuował.

"Dla osób, które na stałe wyjechały za granicę, to nie bardzo sobie to wyobrażam, ponieważ to jest program pro demograficzny. To znaczy chcemy, żeby w Polsce rodziły się dzieci, żebyśmy mieli wystarczającą liczbę pracowników i obywateli za jakiś czas. (...) To jest jeden z tych aspektów, nad którym powinniśmy bardzo dokładnie popracować, żeby 500 złotych było przeznaczone na dzieci, które są w Polsce" - odpowiedział.

Jak kontynuował, wyobraża sobie natomiast, że "jest jakaś grupa osób, która mieszka w Polsce i wiąże swoją przyszłość z Polską, ale częściowo też pracuje za granicą; w takich przypadkach trzeba dokładnie od strony operacyjnej ułożyć ten proces".

"My nie chcemy płacić pieniędzy na dzieci, które mieszkają w bardzo bogatych krajach Zachodu. (…) Nie chcemy, żebyśmy jako państwo promowali demografię w Wielkiej Brytanii. (...) Nie stać nas na pomoc państwu brytyjskiemu w tym momencie" - skonkludował Morawiecki.

Na pytanie, czy program "500+" ruszy w kwietniu, Morawiecki odpowiedział:

"Myślę, że najbezpieczniejszy termin to II kwartał. Czy to będzie 1 kwiecień, 1 maj czy 1 czerwiec – nie powiem teraz".

W ramach konsultacji społecznych pytania dotyczące programu Rodzina 500+ można przesyłać na adres: rodzina500+@kprm.gov.pl.

Rodzina 500+ to pierwszy element kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin. Premier Szydło zapowiedziała też program mieszkaniowy, którego szczegóły przedstawi w pierwszej połowie przyszłego roku.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze