Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

EAL: uwaga na lek Diclofenac - szkodzi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2013, 18:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła w piątek, że osoby cierpiące na poważne choroby serca i problemy z krążeniem nie powinny zażywać popularnego leku przeciwbólowego Diclofenac. Lek trzeba stosować ostrożnie, by uniknąć ryzyka m.in. zakrzepów.

"Pacjenci, którzy mają poważne schorzenia sercowe (...), problemy z układem krążenia albo przeszli wcześniej atak serca lub udar, nie powinni zażywać Diclofenacu" - czytamy w informacji na stronie internetowej agencji.

Dodano, że pacjenci "z pewnymi czynnikami ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych", takimi jak nadciśnienie, podniesiony poziom cholesterolu, cukrzyca lub osoby palące powinny używać Diclofenacu po starannym rozważeniu. Zarekomenduje się lekarzom okresową ocenę pod kątem tego, czy pacjenci powinni kontynuować stosowanie leku - podkreśliła EMA.

Agencja z siedzibą w Londynie oceniła, że lek (w formie tabletek, kapsułek bądź zastrzyków) może mieć wpływ na serce i krążenie, zwłaszcza gdy podawany jest systematycznie, w dużych dawkach (150 mg dziennie) i przez dłuższy czas.

Komitet oceny ryzyka EMA podsumował jednak, że korzyści ze stosowania Diclofenacu "wciąż przeważają nad ryzykiem", ale rekomendowane są środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko, m.in. zakrzepów.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze