Informacje

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

"Svenska Dagbladet": Po Euro 2012 czas na inwestycje w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 lipca 2012, 01:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Piłkarska impreza Euro 2012 już się skończyła, ale zainteresowanie entuzjastyczną i dynamiczną Polską rośnie. Większy udział w inwestycjach na polskim rynku chcą mieć szwedzkie firmy - pisze we wtorek gazeta "Svenska Dagbladet".

Coraz więcej ludzi odkrywa, że Polska jest dużym krajem z wielkimi możliwościami

- mówi szef Biura Radcy Handlowego Ambasady Szwecji w Warszawie Daniel Larsson, podkreślając, że szwedzkie firmy inwestują obecnie w Polsce jak nigdy dotąd.

Część szwedzkich przedsiębiorstw otrzymuje na inwestycje dotacje z funduszy unijnych. W ostatnich latach zdobyły na ten cel z UE 1,3 mld koron (ok. 636 mln zł), co przełożyło się na inwestycje o wartości ponad 6 mld koron (ok. 2,94 mld zł).

Nie wszystkie szwedzkie firmy korzystają jednak z takiego finansowania. "Svenska Dagbladet" podaje przykład firmy Stena Recycling, która z własnych środków przeznaczyła w ostatnich dwóch latach 50 mln koron (ok. 24,5 mln zł) na budowę zakładów utylizacji w Polsce, a w najbliższych 2-3 latach planuje dalsze inwestycje. Gazeta zwraca uwagę, że szwedzkiej firmie może pomóc w rozwoju nowe polskie prawo obligujące 2,5 tys. gmin do zorganizowania recyklingu.

Sukces na polskim rynku odniósł już również szwedzki koncern Skanska, ale planuje kolejne inwestycje. Jeden z największych inwestorów branży budowlanej osiągnął w Polsce w 2011 roku zysk w wysokości 1 mld koron. Przez ostatnie dwa lata firma zainwestowała w ekologiczne nieruchomości biurowe 1,3 mld koron, teraz realizuje osiem projektów o łącznej powierzchni 105 tys. m kw.

jm/PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze