Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Temat na wakacje: Policjanci z Polski będą patrolować plaże w Chorwacji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2013, 09:40

  • 1
  • Powiększ tekst

Od 1 lipca dwoje polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pomagają miejscowym funkcjonariuszom podczas wspólnych patroli w rejonie miasta Zadar, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

Tego lata do pełnienia służby w ramach polsko-chorwackich patroli w rejonie miasta Zadar skierowano policjanta garnizonu pomorskiego i funkcjonariuszkę reprezentującą garnizon opolski. "W szczególności chodzi o kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polską placówką dyplomatyczną w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom" - powiedział mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

1 lipca Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. "Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka" - powiedział Hajdas.

Wspólne patrole na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w lipcu i sierpniu są możliwe dzięki dwustronnej rządowej umowie o współpracy w zwalczaniu przestępczości, na podstawie której policja polska i chorwacka w czerwcu 2010 roku podpisała protokół w sprawie określenia zasad i warunków dotyczących skierowania polskich policjantów do wykonywania obowiązków służbowych na wybrzeżu Chorwacji podczas sezonu turystycznego.

Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP przeprowadziło selekcję zgłoszonych przez komendy wojewódzkie i stołeczną kandydatów do udziału we wspólnych polsko-chorwackich patrolach. Sprawdzane były m.in. umiejętności językowe oraz wiedza z zakresu współpracy międzynarodowej.

"Na podstawie przeprowadzonych rozmów z kandydatami wskazano policjantów, którzy w ocenie komisji w sposób najbardziej kompetentny, sumienny i rzetelny będą mogli wywiązać się z nałożonych zadań i obowiązków, a tym samym godnie reprezentować polską policję w Chorwacji" - powiedział Hajdas.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze