Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

NSA: urząd musi dokładnie przeanalizować sytuację podatnika oraz literaturę i orzecznictwo

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2013, 16:57

    Aktualizacja: 9 sierpnia 2013, 16:58

  • 2
  • Powiększ tekst

W interpretacji udzielanej na wniosek podatnika urząd skarbowy musi dokładnie przeanalizować sytuację pytającego oraz odnieść się do orzecznictwa i literatury prawniczej - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczy jednej ze spółek, która zwróciła się do Izby Skarbowej w Poznaniu z wnioskiem o interpretację przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Gdy dostała interpretację, zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Argumentowała, że izba nie uzasadniła swojego stanowiska, a tylko zacytowała przepisy ustawy, nie podając argumentów.

Poznański WSA przyznał jej rację; uznał, że izba skarbowa w swojej odpowiedzi ograniczyła się tylko do podania przepisów i nie odniosła się ani do wcześniejszych orzeczeń sądu w podobnych sprawach, ani do poglądów ekspertów prawa.

Sąd podkreślił, ocena stanowiska podatnika polega nie tylko na wskazaniu czy jest ono prawidłowe, czy nie. Stwierdził, że uzasadnienie prawne interpretacji podatkowej powinno wyjaśniać, dlaczego w danej sprawie określone przepisy znajdują zastosowanie, dlaczego należy je interpretować w taki, a nie inny sposób, oraz dlaczego wyrażony przez podatnika pogląd nie zasługuje na uwzględnienie.

W piątek skargę izby oddalił również Naczelny Sąd Administracyjny(sygn. II FSK 2386/11). Uzasadniając wyrok, sędzia Stefan Babiarz powiedział, że obowiązkiem urzędu skarbowego jest wszechstronnie ocenić stan prawny prezentowany we wniosku o interpretację. Oprócz przepisów i orzecznictwa, urząd powinien też korzystać z literatury prawniczej - dodał sędzia.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze