Informacje

Letnie Seminarium Ekonomiczne już wkrótce - wGospodarce.pl patronem medialnym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2013, 16:16

  • 0
  • Powiększ tekst

W dniach 13-15 września 2013 r. w Mąchocicach k. Kielc odbędzie się kolejna edycja Letniego Seminarium Ekonomicznego cyklicznie organizowanego przez Instytut Misesa. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie bieżącym problemom strefy euro.

Letnie Seminarium Ekonomiczne to cykl wykładów i debat na aktualne i ważne tematy. We wszystkich punktami wyjścia są wykłady prelegentów. Głównym zagadnieniem tegorocznego LSE będzie ekonomia strefy euro. Polscy i zagraniczni goście przyjrzą się kryzysom w Islandii i w Hiszpanii, bezpieczeństwu emerytalnemu, kryzysowi zadłużenia, problemowi bezrobocia w strefie euro a także mechanizmom bankowości centralnej w jej obrębie. LSE odbędzie się w Hotelu Ameliówka (Mąchocice k. Kielc) w dniach 13-15 września.

Poza wykładami w planie jest również raport „Czy Polska powinna wejść do strefy euro?”. Zdania zawolenników austriackiej szkoły ekonomicznej na temat strefy euro są podzielone. Część z nich uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty to krok w dobrą stronę. Inni sądzą, że jest to mechanizm ułatwiający państwom członkowskim finansowanie zadłużenia. Jak na tym tle wypada idea wejścia Polski do strefy euro?

W tym roku Instytutowi udało się zaprosić trzech zagranicznych gości. Są to: dr Nicolay Gertchev (pracownik Komisji Europejskiej, znawca tematyki bankowości i teorii pieniądza), Dr David Howden (wykładowca oddziału Saint Louis University w Madrycie, współautor „Deep Freeze. Iceland’s Economic Collapse”, redaktor „The Journal of Prices & Markets”) oraz dr David Sanz Bas (wykładowca Universidad Católica de Ávila, zajmuje się głównie teorią cykli koniunkturalnych).

Swoje wykłady przedstawi również ośmiu polskich prelegentów: Dr Radosław Wojtyszyn (Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu) omówi prawne problemy bailoutów  i działań Europejskiego Banku Centralnego.  Mateusz Benedyk (Uniwersytet Wrocławski, członek zarządu Instytutu Misesa) zajmie się oszczędnościami państw strefy euro.  Maciej Bitner (Uniwersytet Warszawski, Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego) podejmie temat bezpieczeństwa emerytalnego w Europie.  Michał Gamrot (Uniwersytet Łódzki) zaprezentuje teoretyczne podejście do obecnego kryzysu zadłużenia.  Jan Lewiński (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) wygłosi wykład na temat nacjonalizmu monetarnego w strefie euro.  Stanisław Kwiatkowski (Instytut Misesa) omówi bezrobocie w strefie euro i jego przyczyny. Jakub Bożydar Wiśniewski (pisze pracę doktorską na Kings College, University of London) przedstawi krytykę teorii optymalnych obszarów walutowych. Temat wykładu dr Mateusza Machaja  (Uniwersytet Wrocławski, założyciel Instytutu Misesa) nie został jeszcze ogłoszony.

Instytut Misesa obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. W związku z tym na LSE zaprezentuje również raport podsumowujący ten okres działalności.

Seminarium jest przewidziane na 60-70 uczestników, pierwszeństwo należy jednak do członków sieci Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii.

Ponieważ tematyka tegorocznego Seminarium poruszać będzie problemy dotyczące znacznie większego obszaru gospodarczego, a także ze względu na obecność zagranicznych gości, organizatorzy zdecydowali, że w tym roku (po raz pierwszy) całe wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim.

Organizator spotkania czyli Instytut Ludwiga von Misesa to badawczo – edukacyjna organizacja o charakterze non-profit odwołująca się do jednego z nurtów ekonomii tzw. „austriackiej szkoły”. Celem Instytutu jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zrozumieniu procesów występujących w gospodarce oraz popularyzacja dorobku wspomnianej szkoły ekonomicznej.

Więcej informacji można uzyskać na stronie:

http://mises.pl/projekty/letnie-seminarium-ekonomiczne/letnie-seminarium-ekonomiczne-2013/

Szczegółowych informacji ze strony organizatorów udziela Bartosz Wilk: bartosz.wilk@mises.pl

Zapraszamy też na stronę Instytutu Misesa na facebooku.

Przygotował: Karol Ciulkin, Instytut Misesa

http://mises.pl/wp-content/uploads/2006/11/Mises_logotyp_niebieski_mini.png

 

 

Powiązane tematy

Komentarze