Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Los OFE jest przesądzony

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 sierpnia 2013, 06:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Operacja w sprawie OFE zakończy się ich likwidacją - mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w wywiadzie dla Bloomberg Businessweek Polska.

Na pytanie czy w sprawie OFE jest o co się spierać, odpowiedział, że problem nie tkwi w OFE, a ministrze finansów Jacku Rostowskim.

Spór o OFE to nie jest działanie wymuszone. To dyskusja polityczna, dlatego tak wrze. Spór o budżet nie ma natomiast aż tak wielkiego znaczenia, jakie mu się przypisuje. Budżet to zwykłe zestawienie wpływów i wydatków. Prawdziwy problem polega na tym, że minister Rostowski przyznaje teraz między wierszami, że w zeszłym roku oszukiwał inwestorów. Mówił, że będzie super, choć podobno wiedział, że będzie źle. Jeśli to prawda, to kto mu teraz uwierzy?

Zdaniem eksperta los OFE już jest przesądzony.

W sprawozdaniu z wykonania budżetu jest rubryka, która pokazuje, że rząd zmniejsza dotację dla ZUS, a zwiększa pożyczkę. Skąd ZUS ma wziąć, by potem ją oddać? Jest jasne, że z przeksięgowania tego, co jest w OFE. Dlatego sądzę, że ich los jest przesądzony. I powiem więcej – dla gospodarki nie ma to żadnego znaczenia

- mówi Robert Gwiazdowski.

Prezydent Centrum Adama Smitha odniósł się również do wliczania do PKB usług erotycznych.

PKB wcale nie jest dobrym miernikiem czegokolwiek. Ten wskaźnik mierzy dochód narodowy. Ale jeśli mają go zwiększać np. usługi pań z agencji towarzyskich, to można chyba mieć wątpliwości. Bo od tego, że częściej będziemy korzystać z ich usług, dochód narodowy nam przecież nie wzrośnie.

Cały wywiad można przeczytać w najnowszym numerze Bloomberg Businessweek Polska.

Źródło: Bloomberg Businessweek Polska/Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze