Informacje

fot. Solidarność
fot. Solidarność

Znamy plan wrześniowych protestów "Solidarności"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 sierpnia 2013, 16:18

    Aktualizacja: 30 sierpnia 2013, 08:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Pikiety przed ministerstwami, miasteczko namiotowe przed Sejmem i wielka ogólnopolska manifestacja, która przejdzie ulicami Warszawy - to niektóre z elementów akcji protestacyjnej organizowanej we wrześniu przez związki zawodowe.

Protest zaplanowany jest w terminie 11-14 września (od środy do soboty). Organizują go Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Do akcji dołączyli m.in. Solidarni 2010. Akcja rozpocznie się w środę sześcioma pikietami zorganizowanymi przed budynkami ministerstw: Zdrowia, Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Gospodarki, Spraw Wewnętrznych, Skarbu oraz Pracy i Polityki Społecznej. Pikiety rozpoczną się o godz. 12, a po ich zakończeniu protestujący przejdą pod Sejm, gdzie odbędzie się wspólna manifestacja. Przed Sejmem zostanie zorganizowane miasteczko namiotowe, które będzie obecne do końca akcji protestacyjnej.

Czwartek ma być dniem eksperckim. W miasteczku namiotowym odbędą się trzy panele z udziałem ekspertów - o godz. 13, 15 i 17. Zakres tematyczny i uczestnicy dyskusji są jeszcze ustalane.

Z kolei piątek będzie dniem otwartym - z trybuną dostępną dla organizacji biorących udział w manifestacji. Zaplanowano m.in. kolejne debaty eksperckie, m.in. na temat referendów obywatelskich. Ok. godz. 16.30 scena i mikrofon zostaną udostępnione organizacjom społecznym, inicjatywom obywatelskim, a także wszystkim organizacjom wspierającym protest.

W sobotę odbędzie się ogólnopolska manifestacja "Dość lekceważenia społeczeństwa", która będzie kulminacyjnym elementem akcji protestacyjnej.

Początek manifestacji zaplanowano na godz. 12, jednocześnie w trzech punktach Warszawy: na błoniach przy Stadionie Narodowym, na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki oraz przed Sejmem. Pochody z tych trzech miejsc spotkają się przy Rondzie De Gaulle'a, skąd o godz. 13 przejdą w kierunku Placu Zamkowego. Tam na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów central związkowych.

Po manifestacji część autokarów Solidarności wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego, dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą, aby odwołać ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawić go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Strona związkowa 26 czerwca zawiesiła prace w Komisji Trójstronnej. W lipcu trzy centrale powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

(PAP)

akw/ bno/ jbr/

 

 

 

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz (1929 - 2010)" + CD

autor:Sławomir Cenckiewicz

Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz (1929 - 2010) + CD

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze