Informacje

Blokada drogi nr 2 Warszawa - Terespol, Zdany pod Siedlcami, luty 2015
Blokada drogi nr 2 Warszawa - Terespol, Zdany pod Siedlcami, luty 2015

Premier Ewa Kopacz o rolnikach: manifestacja tak, miasteczko NIE!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lutego 2015, 15:09

    Aktualizacja: 17 lutego 2015, 15:10

  • Powiększ tekst

Jest zgoda na manifestację rolników, ale nie ma zgody na miasteczko - poinformowała we wtorek na konferencji premier Ewa Kopacz. Chodzi o miasteczko namiotowe przed KPRM, którego ustawienie organizacje rolnicze zapowiedziały na czwartek. Organizacje te to NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Jeśli chodzi o protest rolników jest oczywiście zgoda na manifestację — powiedziała na konferencji po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz.

Dodała, że jeśli chodzi o miasteczko namiotowe przed KPRM, to zgodnie z informacjami z ratusza, nie ma na nie zgody.

Ale oczywiście rozmowy z przedstawicielami związków rolniczych toczą się (…) w siedmiu zespołach. (…) Do 21 lutego mają być wypracowane, w ramach prac w tych siedmiu zespołach, ścieżki dojścia do rozwiązań, które to pole konfliktu zniwelują — zaznaczyła.Jest oczywistą rzeczą, że w państwie demokratycznym zawsze dochodzi do protestów i to jest również forma wyrażania swojej woli. Wolałabym, żebyśmy o problemach rolnictwa rozmawiali przy stole, a nie na ulicy, tak jak rozmawiają pozostałe związki czy centrale związkowe w ministerstwie rolnictwa. Myślę, że byłaby to zdecydowanie lepsza metoda dochodzenia do rozwiązań, niż protesty na ulicach — dodała Kopacz.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski zapowiedział w piątek wielotysięczną demonstrację przed Kancelarią Premiera. Informował też o założeniu „zielonego miasteczka”. Według niego manifestacja skończy się dopiero wtedy, kiedy zostaną podpisane postulaty związkowców bądź zostanie odwołany minister rolnictwa. Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka.

Jak związki zawodowe szykują się do czwartkowej manifestacji czytaj tutaj:

10 tysięcy rolników zjedzie w czwartek do stolicy, by domagać się dymisji ministra rolnictwa z PSL

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała w poniedziałek, że do miasta wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym ze strony OPZZ RiOR od 19 do 25 lutego. Dodała, że do ratusza wpłynęło także drugie zawiadomienie o zgromadzeniu - ze strony NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, również ma odbyć się pod KPRM.

Dziś z Pyrzyc w Zachodnipomorskiem, gdzie od wielu miesięcy trwa protest tamtejszych członków NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych ruszyła kolumna traktorów, która w czwartek ma dotrzeć do Warszawy w ramach ogólnopolskich działań protestacyjnych tego związku (szczegóły protestu na www.protestrolnikow.pl). Dotąd Solidarność RI ograniczała się do pikietowania urzędów wojewódzkich.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych