Informacje

Solidarna Polska zawiadamia o przestępstwie: prezydent, premier oraz ministrowie przed prokuratora!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 września 2012, 14:04

    Aktualizacja: 6 września 2012, 14:25

  • 1
  • Powiększ tekst

Solidarna Polska złożyła w czwartek w warszawskiej Prokuraturze Apelacyjnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez najważniejsze osoby w państwie.  Według SP prezydent, premier oraz ministrowie nie dopełnili swoich obowiązków ws. Amber Gold.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przed siedzibą Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie poseł SP Andrzej Romanek powiedział, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz ministrowie: finansów Jacek Rostowski, spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i szef ABW Krzysztof Bondaryk nie dopełnili obowiązków związanych z wyjaśnieniem sprawy Amber Gold.

"To są ludzie, którzy najprawdopodobniej mogli nie dopełnić swoich obowiązków. I pytanie, czy tych obowiązków nie dopełnili nierozmyślnie, nierozsądnie, czy też, być może, zdarzyło się to celowo" - powiedział Romanek, uzasadniając zawiadomienie do prokuratury.

Poseł SP uważa, że rządzący politycy nie podjęli działań ws. Amber Gold wcześniej, gdyż nie chcieli burzyć pozytywnego wizerunku związanego z Euro 2012.

Zdaniem Romanka, obserwując wydarzenia związane z tą aferą finansową, można dojść do wniosku, że "państwo zawiodło". "Trzeba sobie zdawać sprawę, że to państwo to ludzie. Zadaję pytanie retoryczne: czy premier i urzędnicy działaliby tak samo, gdyby mieli tam  lokowane pieniądze" - mówił poseł SP.

Jak podkreślił jedną z najważniejszych ról polityków i ministrów powinna być obrona interesu obywateli.

"Dlaczego tak się stało, że tego interesu nie broniono, a być może było tak, że część osób te pieniądze była w stanie stamtąd wycofać w czasie właściwym i odpowiednim. Na to pytanie powinna odpowiedzieć prokuratura. (...) Dlaczego politycy i właściwe organa nie podjęły działań, żeby ustrzec dziesiątki, setki Polaków przed lokowaniem pieniędzy w Amber Gold" - powiedział Romanek.

Poseł SP poinformował także, że jego partia w złożonym zawiadomieniu domaga się powołania zespołu prokuratorów mających duże doświadczenie w prowadzeniu spraw gospodarczo-finansowych, którzy mieliby rzetelnie i skrupulatnie zbadać tę aferę i odpowiedzieć Polakom, kto za ten stan rzeczy odpowiada.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze