Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Jest pozytywny ruch w przemyśle. PMI wzrósł we wrześniu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 października 2013, 09:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Wrześniowe dane PMI, opublikowane właśnie przez HSBC i Markit Economics, sygnalizują poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym trzeci miesiąc z rzędu. Główny wskaźnik PMI wzrósł we wrześniu z sierpniowego, najwyższego od kwietnia poziomu 52,6, osiągając wartość 53,1. Ponadto średni odczyt wskaźnika PMI za III kwartał (52,3) był najwyższy od II kwartału 2011 roku.

Kontynuacja wyraźnego wzrostu liczby nowych zamówień we wrześniu ponownie wpłynęła na wzrost wielkości produkcji w polskim sektorze przemysłowym. Z perspektywy danych historycznych tempo wzrostu wielkości produkcji pozostało mocne,  co zaowocowało zwiększeniem poziomu zatrudnienia  w najszybszym tempie od ponad sześciu lat.

Komentując wrześniowe PMI dla Polski, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

„We wrześniu trzeci miesiąc z rzędu polski indeks PMI rósł w przedziale powyżej 50 punktów, granicy poprawy i pogorszenia sytuacji w sektorze przemysłowym. Średnia indeksu PMI w trzecim kwartale tego roku, która wynosi 52,3, jest najwyższa od drugiego kwartału 2011 roku i wskazuje na wyraźną poprawę warunków w sektorze przetwórstwa przemysłowego w porównaniu z pierwszą połową tego roku, kiedy indeks PMI wyniósł średnio nieco powyżej 48 punktów w obu kwartałach. Choć indeksy produkcji i nowych zamówień nieco spadły we wrześniu w porównaniu do sierpnia, wzrost indeksów zapasów pozycji zakupionych i zatrudnienia te spadki zrekompensował. Indeks zatrudnienia wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu lat. Jest to szczególnie obiecujące zważywszy na bardzo słaby popyt konsumpcyjny od połowy 2012 roku, przede wszystkim ze względu na słabość rynku pracy. Wyniki badania PMI wskazują również na niską presję inflacyjną. Mimo że koszty produkcji rosły w trzecim kwartale tego roku, ceny produktów spadały. Ten kontrast wskazuje na wciąż niewielką możliwość podnoszenia cen przez producentów i sugeruje, że obecne ożywienie wciąż pozostaje potencjalnie niestabilne. Poprawa indeksu PMI w trzecim kwartale potwierdza jednak nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie ulegał stopniowemu ożywieniu po osiągnięciu dna w pierwszym kwartale 2013 roku. Oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 2,6% rok do roku w 2014 w porównaniu do 1% w 2013".

Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze