Informacje

Wskaźnik PMI dla Polski spadł w lipcu do 52,3 pkt w lipcu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2017, 09:32

  • 0
  • Powiększ tekst

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego w lipcu spadł do 52,3 pkt. z 53,1 pkt. w czerwcu - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Mimo to najnowszy odczyt utrzymał się powyżej średniej z 19 lat badań i zasygnalizował umiarkowane tempo poprawy koniunktury – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 53,3 pkt.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

W lipcu wielkość produkcji, całkowita liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia wzrosły umiarkowanie. Tempo inflacji kosztów poniesionych przez firmy z sektora wytwórczego, mimo że osłabło, było wciąż szybkie. Wzrost cen surowców natomiast częściowo przeniesiono na klientów, w wyniku czego ceny wyrobów gotowych znacznie wzrosły - czytamy w komunikacie.

Wzrost wielkości produkcji w polskim sektorze przemysłowym był najwolniejszy od dziewięciu miesięcy, podkreślono w komunikacie.

W lipcu liczba zleceń płynących z zagranicy szybko się zwiększyła, co wykazało, że popyt płynący z rynków zagranicznych był silniejszy od popytu na rynku rodzimym.

W lipcu ekspansja na rynku pracy w sektorze przemysłowym nieco przyspieszyła. Według nieoficjalnych danych, polscy producenci odpowiedzieli na rosnące potrzeby produkcyjne zwiększeniem liczby pracowników - podano również.

W lipcu firmy z polskiego sektora przemysłowego odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji, pomimo dużego osłabienia, wykazały wysoki poziom optymizmu

W lipcu Wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, wskazując na przyhamowanie tempa wzrostu w polskim sektorze przemysłowym. Głównym powodem pogorszenia wyników w sektorze było osłabienie wzrostu liczby nowych zamówień oraz najwolniejszy od dziewięciu miesięcy wzrost wielkości produkcji. Mimo to najnowszy odczyt utrzymał się powyżej średniej z 19 lat badań i zasygnalizował umiarkowane tempo poprawy koniunktury. Dobre wieści przyszły z rynków zagranicznych oraz z rynku pracy - liczba zamówień eksportowych znacznie się zwiększyła, a tempo tworzenia nowych miejsc zatrudnienia nieco przyspieszyło. Najnowsze wyniki badań idą w parze ze spowolnieniem tempa wzrostu oficjalnej produkcji przemysłowej, która w czerwcu spadła do 4,5 porc. r/r. Lipcowe dane PMI przedstawiają ryzyko osłabienia PKB, który według IHS Markit w 2017 wyniesie 3,7 proc. r/r. - podsumował ekonomista IHS Markit i autor raportu Sam Teague, cytowany w komunikacie.

Na podst. ISBnews

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze