Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Afera w ZUS - rusza proces

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 grudnia 2013, 14:21

    Aktualizacja: 19 grudnia 2013, 19:48

  • 1
  • Powiększ tekst

Przed Sądem Rejonowym w Szczecinie rozpoczął się dziś proces w sprawie jednego z wątków tzw. afery w zachodniopomorskim ZUS. Oskarżeniem objętych jest 9 osób, w tym b. prezes Zakładu Sylwester R. Prokurator zarzucił im korupcję.

Akt oskarżenia, oprócz Sylwestra R., obejmuje b. dyrektora oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D. oraz siedem innych osób, w tym byłych dyrektorów oddziałów ZUS w Jaśle, Nowym Sączu, Łodzi. Wszystkim prokurator zarzucił korupcję. Oskarżeni wcześniej nie przyznali się do winy.

Według aktu oskarżenia, Tadeusz D. udzielił Sylwestrowi R. wielu korzyści. Chodzi m.in. o zorganizowanie i doprowadzenie do zakupu samochodu ze Stanów Zjednoczonych a także zapłacenie za niego akcyzy, zarejestrowanie i zapłacenie za przegląd techniczny. Zdaniem prokuratora, R. przyjął 10 tys. zł na opłacenie akcyzy. W zamian miał wdrożyć w ZUS projekt standaryzacji szaf przesuwanych i zorganizować centralny zakup urządzeń produkowanych przez kolejnego z oskarżonych w tej sprawie Henryka M.

Ponadto Władysław S., Marek S., Aleksander B. i Tadeusz D. mieli przekazać R. zegarek, telewizor, zestaw kina domowego, a także zorganizować i zapłacić za wycieczkę ze Świnoujścia do Ystad. Prokurator zarzuca także części oskarżonym przekroczenie uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowych. Sąd postanowił wyłączyć sprawę jednego z oskarżonych do oddzielnego postępowania. Oskarżonego nie było w czwartek na rozprawie. Zdaniem sądu, rozpoznanie jego sprawy łącznie z pozostałymi oskarżonymi trafia na przeszkody i uniemożliwia prowadzenie postępowania. Proces ruszył po wcześniejszych kilkukrotnych nieskutecznych próbach jego rozpoczęcia.

W sprawie afery ZUS jest także drugi akt oskarżenia. Na początku grudnia br. w szczecińskim sądzie okręgowym po raz trzeci nie udało się rozpocząć procesu w tej sprawie. Oskarżeniem objętych jest 15 osób, w tym Sylwester R. i Tadeusz D. Proces dotyczy tej części śledztwa, w której śledczy zajęli się m.in. nieprawidłowościami przy pracach w siedzibach Zakładu w Świnoujściu i Myśliborzu (Zachodniopomorskie). Według prokuratury oskarżeni mieli łącznie narazić ZUS na szkodę ok. 2 mln zł. W zależności od kwalifikacji prawnej czynów, oskarżonym grozi do 8 lub 10 lat więzienia.

Sylwester R. trafił do aresztu we wrześniu 2009 r., po tym jak jego i czterech innych mężczyzn zatrzymali funkcjonariusze ABW. Opuścił areszt pół roku później po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji. W areszcie przebywał też Tadeusz D.

(PAP)

res/ pz/

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Szukasz pomysłu na oryginalny prezent świąteczny?

Zajrzyj do naszego sklepu wSklepiku.pl!

Tylko tam możesz nabyć unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl tj:

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek węgierski

KUBEK WĘGIERSKI

Gwarantujemy szybką realizację zamówień!

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze