Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

GPW rośnie w siłę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 13 stycznia 2014, 06:46

  • 6
  • Tagi: debiut giełdowy giełda GPW IPO spółka akcyjna spółka giełdowa
  • Powiększ tekst

Warszawska giełda zajęła drugą pozycję w Europie pod względem liczby i trzecią pod względem wartości debiutów giełdowych w IV kw. 2013 r.

Jak wynika z najnowszego, kwartalnego raportu PwC IPO Watch Europe dotyczącego liczby i wartości pierwszych ofert publicznych (IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, GPW zajęła drugie miejsce pod względem liczby IPO w Europie. W IV kw. 2013 r. na warszawskiej giełdzie odnotowano 13 debiutów (7 na Głównym Rynku GPW i 6 na NewConnect). Udział GPW w całkowitej liczbie wszystkich debiutów w Europie wyniósł 12%. Liderem pod względem liczby ofert publicznych pozostała giełda w Londynie.

Łączna wartość IPO w Warszawie w IV kw. 2013 r. wyniosła 1 mld 17 mln euro, co uplasowało GPW na trzecim miejscu w Europie pod względem wartości ofert publicznych.

Łączna wartość ofert przeprowadzonych na GPW w czwartym kwartale 2013 r. była wyższa od poziomu odnotowanego w analogicznym kwartale 2012 r. (653 mln euro). W odniesieniu do trzeciego kwartału 2013 r. wzrost ten był zdecydowanie większy (wartość przeprowadzonych ofert wyniosła wówczas 15 mln euro).

Największym IPO na warszawskiej giełdzie w analizowanym kwartale była przeprowadzona na Głównym Rynku GPW oferta Energi, której wartość wyniosła 515 mln euro. Oferta ta była jednocześnie dziewiątym największym IPO w Europie.

Opr. Jas

 

Komentarze