Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

O czym warto pamiętać zarządzając domowym budżetem? RADY EKSPERTA

Jarosław Sadowski

Jarosław Sadowski

analityk firmy Expander

  • Opublikowano: 28 lutego 2014, 07:29

  • 2
  • Powiększ tekst

Zarządzając swoimi finansami warto trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać, by systematycznie gromadzić oszczędności. Expander podpowiada również, aby nie żałować czasu na porównywanie ofert produktów finansowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 25 000 zł. Nie wolno jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Cóż nam po dużych oszczędnościach, jeśli ktoś je ukradnie?

Oszczędzaj

Najważniejszą zasadą domowych finansów powinno być oszczędzanie na każdym etapie zawodowego życia. To bardzo ważne. Posiadanie oszczędności przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach życiowych np. w chwili utraty pracy. Co ważne, gromadzić kapitał powinny nie tylko osoby, które mają duże nadwyżki finansowe, lecz także ci, którzy spłacają kredyty. W przypadku utraty głównego źródła dochodu to oni będą szczególnie potrzebować pieniędzy.

Porównuj oferty

Niezależnie z jakiego produktu finansowego zamierzamy skorzystać, zawsze warto poświęcić czas na porównanie ofert. Zwykle bowiem ich koszty w różnych bankach są skrajnie różne. Dla przykładu na najlepszej lokacie 6-miesięcznej możemy obecnie uzyskać oprocentowania 3,55%, a na najgorszej tylko 1%. Prowadzenie rachunku wraz z kartą w jednym banku jest darmowe, a w innym trzeba zapłacić ponad 10 zł miesięcznie. Gdy porównamy łączny koszt udzielanych obecnie kredytów hipotecznych okaże się, że tylko w okresie pierwszych 5 lat spłaty, różnica między najdroższym a najtańszym przekracza 25 000 zł.

Bądź podejrzliwy

Podejrzliwość w kwestiach finansowych jest dużą zaletą. Może ona uchronić nas przed utratą pieniędzy. Przestępcy często wysyłają maile wyglądające łudząco podobnie do prawdziwych bankowych komunikatów, w których proszą o podanie danych osobowych, haseł dostępu czy numeru karty kredytowej. Znajduje się tam zwykle link do strony logowania. Prowadzi on na imitację strony internetowej banku, która tak naprawdę służy do przechwycenia loginów i haseł. Nie należy również ufać osobom, które do nas dzwonią i proszą o podanie danych osobowych.

Dbaj o bezpieczeństwo

Sama podejrzliwość zwykle nie wystarczy. Warto również podejmować pewne działania prewencyjne. Będzie nim np. ustanowienie na swoich kartach płatniczych odpowiednich limitów bezpieczeństwa. Gdy nie mamy znacznych oszczędności warto zapewnić sobie ochronę poprzez ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy. Gdy już zdarzy się coś złego, warto też zadbać, aby sytuacja nie pogorszyła się jeszcze bardziej. Po kradzieży portfela bardzo ważne jest nie tylko szybkie zastrzeżenie kart, ale także zgłoszenie w banku utraty dowodu osobistego. W przeciwnym razie na nasz dokument przestępca może zaciągnąć kredyt.

Internetowo zwykle = korzystniej

Korzystając z Internetu można dużo zaoszczędzić. Dla przykładu dyspozycje przelewów składane przez bankowość elektroniczną są zwykle darmowe, a te zlecane w oddziale kosztują kilka złotych. Lokaty zakładane przez Internet mają wyższe oprocentowanie niż te tradycyjne. Poza tym w Internecie można łatwo porównać oferty różnych banków. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wizytę w oddziale.

Przewiduj przyszłość

Decydując się na długoterminowy produkt finansowy nie wystarczy porównać go z konkurencją. Warto też spróbować przewidzieć przyszłość. Dla przykładu 3-letnie lokaty ze stałym oprocentowaniem mają obecnie wyższe oprocentowanie niż produkty krótkoterminowe. Korzystanie z nich nie jest jednak najlepszym pomysłem. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku w naszym kraju zaczną rosnąć stopy procentowe. Lokata, która dziś wydaje się atrakcyjna, za rok czy półtora może być już tylko przeciętną, a za dwa lata jedną z gorszych. Nie zawsze opłaca się więc korzystać z ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

Powiązane tematy

Komentarze