Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Smartfon, nawigacja i jedziemy

Paweł Kacperek

Paweł Kacperek

Niezależny ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Swoją przygodę z tym rynkiem rozpoczynał pracując u jednego z operatorów GSM, a później w pierwszych w Polsce firmach dostarczających rozwiązania GPS oraz LBS. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami lokalizacyjnymi i nawigacyjnymi. Jest pomysłodawcą, założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu lokalizacja.info, a także inicjatorem cyklu konferencji Navigation Trends i producentem materiałów wideo z serii lokalizacja.info tv.

  • Opublikowano: 8 maja 2014, 14:13

  • 1
  • Powiększ tekst

Właśnie pojawiła się nowa odsłona aplikacji, pozwalająca na wspólne podróżowanie po Europie. Yanosik AutoStop umożliwia nowy sposób podróżowania - real-time ridesharing.

Aplikacja pojawiła się na rynku 17 marca i od tego czasu zjednała sobie wielu zwolenników. Jak twierdzą jej twórcy, kierowcy podkreślają, że autostopowicz korzystający z aplikacji jest dla nich bardziej wiarygodny - jeszcze przed zabraniem go do auta mają szansę przekonać się, kto na nich czeka. Jest to możliwe dzięki profilowi użytkownika, a także numerowi telefonu, który pozwala im na kontakt.

Wspólne przejazdy odbywają się w czasie rzeczywistym (real-time ridesharing), co znaczy, że użytkownicy obu aplikacji nie muszą umawiać się wcześniej. Wystarczy, że autostopowicz wyjdzie na drogę, wprowadzi swój cel podróży w Yanosik AutoStop, a kierowcy zobaczą jego lokalizację na swoich smartfonach w aplikacji Yanosik.

Autostopowicz proponuje kwotę za przejazd

Najnowsza aktualizacja daje autostopowiczowi możliwość dodania kwoty, którą jest w stanie zaproponować kierowcy, by zwiększyć swoje szanse na wspólny przejazd lub gdy chce odwdzięczyć się w ten sposób za podwiezienie. Dzięki tej funkcji, kierowcy mają szanse obniżyć swoje koszty podróży.

Europa na wyciągnięcie smartfona

W nowej wersji aplikacji została także wprowadzona lista miast europejskich, które autostopowicz może wprowadzić jako swój cel podróży. Obecnie zasięg mapy w aplikacji obejmuje teren Polski, jednak kiedy miejsce docelowe okaże się zbieżne z destynacją kierowcy, to już w Polsce możliwe będzie znalezienie transportu do wybranego kraju europejskiego. Innym dodatkiem do nowej wersji jest alternatywny dla Facebooka sposób rejestracji - z poziomu aplikacji.

Zmiany mają nie tylko ułatwić korzystanie z aplikacji, ale również przekonać użytkowników, że jest ona rozwiązaniem pozwalającym zarówno na wakacyjne wojaże, jak również krótsze przejazdy na co dzień: do pracy czy na uczelnię. Aplikację można pobrać z marketu Google Play.

Funkcja real-time ridesharing z pewnością wyróżnia Yanosik AutoStop na tle podobnych rozwiązań. Jednak nie można zapominać o tym, że zarówno w Polsce, jak i na świecie bardzo popularny jest inny serwis wspólnych przejazdów - BlaBlaCar, który w lutym bieżącego roku zdobył drugie miejsce w kategorii The Best International StartUp w konkursie Crunchies, organizowanym przez serwis TechCrunch. Co ciekawe, zwycięzcą okazał się Waze, z którym jak twierdzą nasi informatorzy, BlaBlaCar bardzo chciałby się zintegrować.

Cały czas jednak silnym konkurentem zarówno BlaBlaCar, jak i Yanosik AutoStop pozostaje Facebook ze swoimi grupami, na których to mieszkańcy różnych miast umawiają się na wspólne podróżowanie do nich. I nie ma tu znaczenia fakt, że muszą podróż zaplanować dzień lub dwa wcześniej. Po prostu siła rażenia Facebooka, czyli zasięg, odgrywa tu chyba największą rolę. Niemniej jednak, trzymamy kciuki za rozwój aplikacji Yanosik AutoStop. Skoro firmie Neptis udało się stworzyć tak dużą społeczność kierowców, za co wyróżniona została nagrodą Lokalizatora Roku 2014, to może uda się skupić wokół nowej aplikacji równie dużo autostopowiczów?

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze