Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Szef Żydów atakuje polskie media

Wojciech Surmacz

Wojciech Surmacz

Redaktor naczelny wGospodarce.pl i Gazety Bankowej

  • Opublikowano: 12 czerwca 2014, 12:56

  • 20
  • Powiększ tekst

Nawiedzone portale piszą o polskich zasiłkach dla ofiar Holocaustu, grają na antyżydowskich resentymentach zacietrzewionych Polaków wierzących, że Chrystusa ukrzyżowali Żydzi – takie wnioski płyną z dyskusji toczącej się na Facebooku, którą sprowokował Piort Kadlčík, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ).

Przeinaczanie faktów, pogoń za sensacją i grę na antyżydowskich resentymentach zarzuca polskim mediom Piort Kadlčík, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Chodzi mu o informację, którą jako pierwszy w Polsce podał serwis wGospodarce.pl powołując się bezpośrednio na źródło czyli „Times of Israel”.

W telegraficznym skrócie, chodzi o to, że Polska - jak podaje „Times of Israel” - ułatwiła właśnie dziesiątkom tysięcy ofiar Holocaustu z polskimi korzeniami ubieganie się o wypłaty kombatanckiej renty (100 euro miesięcznie – przyp. red.). Informację na ten temat serwis wGospodarce.pl opatrzył tytułem „Polska wypłaci zasiłki za Holocaust. Polska a nie Niemcy (http://wgospodarce.pl/informacje/13851-polska-wyplaci-zasilki-za-holocaust-polska-a-nie-niemcy).

„Oto jak dziennikarska nierzetelność, żeby nie powiedzieć zła wola wywołuje antyżydowskie resentymenty” - skomentował tę publikację na swoim profilu facebookowym Piort Kadlčík, przewodniczący ZGWŻ.

Postem tym wywołał dyskusję, godzącą w uczucia religijne większości Polaków. Wśród komentarzy, które się tam pojawiły można wyczytać, że wGospodarce.pl to jeden z tych „nawiedzonych” portali, który informacją o polskich zasiłkach za Holocaust wywołał taką histerię w internecie, że w serwisie demotywatory.pl memy o Polakach płacących za Niemców obejrzało 6 mln osób.

„Już pozamiatane, znowu wykazaliśmy się refleksem szachisty” – ubolewa Krzysztof Panek nad tym, że środowiska żydowskie nie zdołały w porę zareagować na atak „nawiedzonych” „Niestety 20% mieszkańców Polski i tak zdania nie zmieni, bo przecież wiadomo, że Chrystusa ukrzyżowali Żydzi” - odpowiada mu Paweł Wudarczyk.

Piotr Kadlčík z Facebooka odsyła na portal jewish.org.pl, gdzie w tekście Katarzyny Markusz „Świadczenia dla kombatantów” jeszcze bardziej dolewa oliwy do ognia. "Nowelizacja ustawy nie wprowadza ułatwień w przyznawaniu świadczeń kombatanckich, a jedynie otrzymywaniu już przyznanych na konta bankowe prowadzone w innych krajach" - twierdzi Kadlčík.

"Dziennikarska rzetelność nakazywałaby poinformować o tym czytelników, a nie przeinaczać fakty i tworzyć sensację grając na antyżydowskich sentymentach. Odbiór tak skonstruowanych artykułów jest jednoznaczny i dobrze widoczny w internetowych komentarzach pod tymi tekstami" - dodaje Piotr Kadlčík.

Wszystko wskazuje na to, że własną interpretację faktów, pan Kadlčík traktuje jako prawdę objawioną. Tymczasem publikacja „Times of Israel” i zawarte w niej wypowiedzi Sebastiana Rejaka z Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie pozostawiają złudzeń – chodzi o ułatwienia, otwarcie nowej drogi do zasiłków dla ofiar Holocaustu z polskimi korzeniami. Warto najpierw sięgnąć do źródeł panie Kadlčík, a dopiero później rzucać się do gardeł polskich dziennikarzy.

Powiązane tematy

Komentarze