Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Łaskawy jak Kostempski

Tomasz Szymborski

Tomasz Szymborski

Dziennikarz śledczy. Laureat Nagrody Watergate SDP za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego ( 2003 r.).

  • Opublikowano: 8 maja 2015, 12:54

  • 3
  • Powiększ tekst

Prezydent Świętochłowic zdecydował, że prywatna spółka nie będzie musiała zapłacić ponad 100 tysięcy złotych.

Gazeta Wyborcza oburza się. „Zastępca burmistrza Kraśnika, a obecnie poseł PiS Jarosław Stawiarski umorzył 41 tys. zł zaległych podatków przedsiębiorcy, który narzekał, że finanse jego firmy są w opłakanym stanie. Ten sam biznesmen według CBA następnego dnia po decyzji polityka PiS odżył - kupił od miasta nieruchomość za 136 tys., a jeszcze wcześniej inną za 83 tys. Obu panów łączy interes z przeszłości”.

[http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,17870192,Posel_PiS_umorzyl_podatki_biznesmenowi__On_taki_biedny.html] Klasyczna mentalność Kalego. Widać, że amunicja z magazynka „afera w SKOK-ach” się wyczerpuje. W Kraśniku wiceburmistrz z PiS umorzył 41 tysięcy, a w Świętochłowicach – ponad sto tysięcy prezydent z Platformy Obywatelskiej „podarował”. I co? I nic. W CBA nerwowości nie widać. Siła spokoju.

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i działacz Platformy Obywatelskiej, były współpracownik Jerzego Buzka znany jest z dobrego serca. W końcu praktyk public relations.

Dotarłem do niepozornego dokumentu pt. „Wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w roku 2012 w zakresie podatków lub opłat lokalnych udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł”. Co się okazuje? Prezydent Kostempski umorzył Zespołowi Opieki Zdrowotnej 15.563,00 złotych „zaległości podatkowej” z powodu „ważnego interesu podatnika i interesu publicznego”.

Natomiast spółce Montex aż 101.238,95 zł ze względu na „ważny interes podatnika”. Jaki ten ważny interes? Tego nie podano. Spółka Montex, której prezydent z PO „odpuścił” zaległości podatkowe ponad sześciokrotnie wyższe, niż placówki ochrony zdrowia, jest spółką prywatną. Została przez prezydenta Kostempskiego bardziej preferencyjnie potraktowana niż samorządowe instytucje lub spółki: Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” (tylko odroczenie zapłaty zaległości podatkowej) oraz Miejski Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” i Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (odroczenie zapłaty zaległości podatkowej i odroczenie terminu płatności podatku).

Ciekawe, jakie argumenty zdecydowały o umorzeniu ponad 100 tysięcy złotych prywatnej spółce? Ta kwota nie trafiła do budżetu miasta i nie została np. przeznaczona na pomoc socjalną czy dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach. Od 2012 roku Montex jest spółką zależną - członkiem Grupy Kapitałowej Patentus S.A. – spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Patentus S.A. to firma z branży doskonale znanej rodzinie Kostempskich, a mianowicie z branży węglowej. Produkuje m.in. maszyny i urządzenia górnicze.

Dawid Kostempski, jak wynika z życiorysu „w latach 2004 -2009 był dyrektorem Biura Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, następnie prezesem Polskiej Techniki Górniczej S.A., zajmującej się wspieraniem polskiego górnictwa i przemysłu okołogórniczego”. Jego ojciec, Marian Kostempski w latach 2008-2012 był prezesem Kopexu. Przed objęciem stanowiska w Kopeksie był dyrektorem generalnym i prezesem Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych (ZZM), spółki, która później weszła w skład grupy ZZM-KOPEX.

Powiązane tematy

Komentarze