Opinie

fot. Internet
fot. Internet

Uporządkujmy wreszcie logotypy państwowych instytucji

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 10 marca 2016, 14:34

  • 3
  • Powiększ tekst

Sprawa logo Polskiej Agencji Kosmicznej bawi opinię publiczną już od kilku dni. Czy słusznie?

Nie chcę w tym miejscu odnosić się do estetyki wybranego logo. W porządku - nie jestem nim zachwycony, ale też nie posiadam aparatu poznawczego komisji konkursowej i być może nie widzę w tym symbolu (czy tylko mnie kojarzy się on z masońskim trójkątem?) i tego, co zobaczyła w nim wspomniana komisja.

Miałem natomiast okazję ujrzeć inne projekty zgłoszone na konkurs, no i cóż - zwycięskie logo przy wielu odrzuconych koncepcjach wygląda słabo. Bardziej kojarzy się z PRL niż z nowoczesnym państwem, jakim Polska przecież jest. Swoją drogą zachęcam do zapoznania się z tymi projektami - choćby tutaj: Kontrowersyjne logo Polskiej Agencji Kosmicznej? Zobacz odrzucone projekty.

Jednak nie chcę tu chłostać już dłużej masońskiej... przepraszam - PAKowskiej piramidy. Chcę tu zgłosić inny postulat - czy naprawdę państwo polskie nie mogłoby wreszcie uporządkować swojej przestrzeni plastycznej, gdy chodzi o logotypy?

Jan Filip Staniłko już 2 lata temu pisał:

Identyfikacja wizualna polskiego państwa pokazuje, że nasz kraj to zbiór źle zorganizowanych, przypadkowych instytucji.

I na dowód załączał porównanie logotypów naszych instytucji oraz instytucji w Wielkiej Brytanii. Porównanie było porażające.

tytuł

fot. Jan Filip Staniłko, System Identyfikacji Wizualnej Państwa

Być może faktycznie czas najwyższy, by zrobić z tym porządek? Nie będę udawał naiwnego - każde polskie dziecko wie, że przez ostatnie lata wszelkie konkursy na logotypy publicznych instytucji powiedzmy delikatnie - nie były przeprowadzane ze wzorcową uczciwością. Warto więc uporządkować tę przestrzeń. Projekt takiego uporządkowania już jakiś czas temu prezentowała pani Marta Gawin.

tytuł

fot. Marta Gawin

Warto o tym pomyśleć, bo chaos panujący w przestrzeni plastycznej Polski jest wręcz odstręczający! A porządek mógłby być dobrym krokiem w kierunku uporządkowania innych przestrzeni naszego kraju.

Powiązane tematy

Komentarze