Komentarze na temat artykułu

Gość 24 czerwca 2014 roku
18:54

Kiedy skonczycie to pi....dolenie o CO2. Zamiast utrzymywać bandę pseudoekologow pognać ich do roboty niech drzewa sadzą - drzewom CO2 do życia potrzebne - darmozjady zajmą się czymś pożytecznym, w budżecie zostanie.... (tzn powinno zostać bo i tak zap...lą) ale chociaż w tym temacie będzie spokój ;)

Gość 24 czerwca 2014 roku
18:20

Ja jednak pewnych rzeczy nie rozumiem, jak to możliwe że Niemcy będą produkować taką ilość energii z węgla brunatnego i się im to nie odbije czkawką z uwagi na ograniczenia emisji CO2? http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/braunkohle-boom-in-der-lausitz-warum-die-billig-energie-riskant-ist-a-970690.html Z drugiej strony popatrzcie na mapkę gdzie budują elektrownie? 70% wiatrów wieje z zachodu, więc niemal cały syf spłynie do Polski! Co na to rząd?

Gość 23 czerwca 2014 roku
9:00

Artykuł moim zdaniem jest zbyt powierzchowny, dlaczego nikt nie wspomina o kosztach wydobycia? Koszt serwisowania maszyn wydobycia w Polsce jest dużo wyższy niż w Niemczech pomimo znaczących różnic w zarobkach. Po drugie węgiel np. ze Stanów jest jakościowo lepszy i przy tym znacznie tańszy. Problem jest bardziej złożony, ponieważ kopalnictwo w Polsce już dawno przestało być opłacalne, ale rządzący nie mają dosyć odwagi by z tym zrobić porządek, ponieważ boją się związkowców.

natek 22 czerwca 2014 roku
14:17

A co ta bezdzietna cesarzowa tak niszczy nasz przemysł? Ma poparcie u przybranego synusia jeszcze mieszkającego w tym Raju na ziemi

Gość1 20 czerwca 2014 roku
18:27

Dość dopłacania do polskiego sztygara !

Gość 20 czerwca 2014 roku
12:25

Jeśli cena tego zezwolenia wzrasta 4x, to oznacza, że nasze rachunki za prąd i ogrzewanie wzrosną co najmniej 8x. A Tusk jak oszwabiał, tak oszwabia Polaków. W czasach honoru stałby już dawno przed plutonem egzekucyjnym na rynku w centrum stolicy.

Gość 20 czerwca 2014 roku
6:26

http://rcin.org.pl/Content/31539/WA248_51043_F-22-313_Rok-3333-o.pdf futurystyczna wizja Polski

Gość 19 czerwca 2014 roku
23:01

https://www.youtube.com/watch?v=1LHLSkZ84pw posłuchajcie na spokojnie

Hanys 19 czerwca 2014 roku
17:09

A my wp...y im jak w 1410 nie będzie Merkel pluć nam w twarz i UE

Gość 19 czerwca 2014 roku
16:06

bo teraz szwaby nie wezmą nas siłą,tylko sposobem.

Ninja ga imasuu 18 czerwca 2014 roku
20:55

Aha - zapomniałem doprecyzować: Jak stare grzmoty wyjdą z obiegu to dla nowych nawet zmniejszona ilość uprawnień wystarczy. Nowe bloki węglowe mają o wiele wyższą sprawność, więc spalają mniej paliwa. Tylko najpierw te nowe bloki muszą powstać, co wcale nie jest takie pewne. Pewna natomiast nie jest cena takich uprawnień - powiedziałbym, ze szanowny Pan Redaktor wziął ją z kapelusza.

Ninja ga imasuu 18 czerwca 2014 roku
20:50

Co do powyższego artykułu - też bym nie przesadzał z emocjonalnymi reakcjami na te "wypociny" (niektóre z komentarzy były dłuższe). Bloki które będą wyłączone ze względu na derogacje to stare 40 letnie "grzmoty" i wg. mnie i tak powinny zostać wyłączone. I taką politykę prowadzą wszyscy, nie tylko Niemcy. Chińczycy mają cel 20% energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku. My mamy 15% do 2020 roku. Oczywiście Chińczycy nie podpiszą nowych porozumień w sprawie redukcji. Sami ścigają "cywilizowane" kraje pod względem rozwoju OZE i pewnie mają ubaw po pachy jak widzą, że Polska robi za nich "krecią robotę" w EU. Skończy się tak, że "zachód" i tak zrealizuje swoje cele (oni własnych kopalin nie mają tak wiele) co do OZE. My "twardo wynegocjujemy" długie okresy przejściowe (raczej za przyszłych rządów PiS, bo obecnie PO nie jest zainteresowane prowadzeniem jakiejkolwiek polityki energetycznej poza konferencjami prasowym w Elektrowni Opole) wsadzimy ręce w kieszeń i ... za 20 lat mamy drogą energię z węgla. Oczywiście każdy powie, że energia z węgla tania jest? Tak tania jest z brunatnego (gdzie nie ma dużego zatrudnienia). Z kamiennego jest droga ale ze względu na dużą grupę "nacisku" dalej będziemy w to "inwestować". Nasza gospodarka to średniak w skali Unijnej, a w skali światowej nie ma znaczenia więc generalnie nie mam nic przeciwko tak niewielkim emisjom :) Pod warunkiem, że wynegocjujemy te warunki tylko dla siebie zamiast lobbować na rzecz Rosji w parlamencie UE.

Ninja ga imasuu 18 czerwca 2014 roku
20:34

Wulkany (na ziemi i pod dnem oceanicznym) to ok. 500 megaton CO2 rocznie w skali świata (pół gigatony - wyjaśnienie dla tego Pana co nazwał mnie tumanem ;) Emisja Antropogeniczna to ok 40 gigaton rocznie. Polecam sobie poszukać Drugi wątek - emisja z oceanów: Łącznie to ok. 300 - 350 gigaton. Na pierwszy rzut oka dużo więcej. Szkopuł w tym że bez naszego "naddatku" oceany pochłaniają więcej niż emitują . Każdy ekosystem w każdej skali ma określoną "pojemność" na zanieczyszczenia nietrwałe. Problem w tym, że my tą pojemność przekraczamy. Osobna odpowiedź na post Pana Dżejbixa: Właśnie stąd, że plankton przetwarza CO2 na potęgę bierze się tak duże pochłanianie CO2 przez oceany, tyle że to nie wystarczy. Wspólnie dla całej biosfery lądowej i morskiej, przy uwzględnieniu "zapasu pojemności", cała antropogeniczna emisja daje kilka gigaton nadwyżki rocznie. Emisja H2O jest niegroźna, bo powrót do równowagi odbywa się szybciej. H20 wykrapla się co każdy może zaobserwować w postaci deszczu. Przy "nadwyżkach" CO2 wyższe stężenie tego gazu może się utrzymać ok. 150 lat nawet przy zaprzestaniu emisji. Pochłanianie odbywa się przez biosferę, więc tylko przy powierzchni ziemi. Z wyższych warstw atmosfery to już tylko cyrkulacja mas powietrza i wypłukanie (jak w skruberach wodnych) deszczem. Metan - zgoda, to też problem. Tylko tutaj ograniczyć emisje jest znacznie trudniej (chyba że nie chcecie jeść mięsa). No i emisje naturalne będą rosnąć wraz ze wzrostem temperatury. Ogólnie problem emisji CO2 nie jest taki "palący" jakby się mogło wydawać. Trendy są wyraźne dopiero w skali kilkudziesięciu lat. Ale jak już zobaczymy na własne oczy efekty to na reakcję będzie za późno.

RPEK.ORG 18 czerwca 2014 roku
20:16

Co wy za brednie piszecie, że Polska płaci Polsce i że te pieniądze zostają w Kraju?

Gość 18 czerwca 2014 roku
19:14

Dokładnie - chodziło o przykrycie decyzji Komisji Europejskiej. To na pewno Ottinger schował się pod stołem u "Sowy i przyjaciół" z dyktafonem w ręku. Oczywiście wprowadzili go tam Talibowie, którzy wcześniej wylądowali w Klewkach :D Macie wszyscy rację !!! Wyjdźcie z Unii Europejskiej i Nawet nie zwracajcie ani jednego Euro !!! Jak ten Wasz dług będzie już nie do spłacenia to trzeba będzie znowu dokładać jak do Greków. I wtedy Unia faktycznie mogłaby się rozpaść. A tak Unia straci tylko chorą kończynę. Tańsza siła robocza spokojnie się znajdzie w Rumunii i Bułgarii. Bez tego domu wariatów pomiędzy Odrą a Bugiem wszystkim będzie lepiej. I nie mówcie mi że dług to wina UE bo pęknę ze śmiechu. Chyba, że sugerujecie że kilka Euro za tonę CO2 (które nota bene zostaje w PL) zrobiło taką różnicę.

Gość 18 czerwca 2014 roku
18:09

A mi was nie żal polaczki...Znacie te powiedzenie: Czemuś biedny boś głupi itd... Wszyscy was doją a wy jak te potulne cielaki prowadzące na rzeź. Oj żal mi was!

Gość 18 czerwca 2014 roku
16:08

To ciekawe co bedzie robic 50 tys ludzi zwiazanych z górnctwem, nas niemcy ograniczaja a w tamtym roku my ograniczylismy emisje co2 o jaies 2 badz 3 % a im co2 skoczyło jak sie nie myle o jakies 5 %, zyjemy w tak chorym kraju ze to sie w głowie nie miesci, przekrety afery i wiejska z która trzeba by było zrobic porzadek ale to nigdy nie nastapi do poki nie zrobimy rewolucji

GrzeGość 18 czerwca 2014 roku
11:07

Dla wszystkich TUMANÓW, którzy twierdzą, że należy ograniczyć emisje CO2. W historii ziemi nie było tak niskiego poziomu CO2 jak jest teraz. Jesteście nieukami. Wystarczy, że wulkan pieprznie i wasze starania o emisję idzie o dupę potłuc. Ręce opadają jak się takie coś czyta.

jumbo 18 czerwca 2014 roku
11:04

nadzieja w JKM, że jak obiecał zrobi w Brukseli burdel.

Gość 18 czerwca 2014 roku
9:38

Trzeba zacząć się zbroic. Nasz los w rękach Tuska. Te ścierwo nas dobije

Gość 18 czerwca 2014 roku
8:17

Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła." Sprawiedliwości dla wypędzonych! czas na: -"zwrot skonfiskowanego majątku prywatnego" -"zapłata odszkodowań za użytkowanie przez państwa wypędzające" -"karno-prawnego ścigania polskich i czeskich zbrodniarzy wojennych" -"politycznej pracy uświadamiającej na terenach wypędzeni" -"ochrony i finansowego wsparcia państwowego dla niemieckiej mniejszości, dwujęzycznych tablic informacyjnych" -"Hirschberg nazywa się Hirschberg, a nie jelenia góra, Breslau nie wroclaw i Stettin nie szczecin!" poloki tak samo jak niemcy byli nazistami i tak samo zabijali niewinnych! poloki som nawet gorsze, bo do DZISIOJ OKUPUJOM zrabowany Oberschlesien!! jeszcze przyjdzie czas na Norymberga dla polaków za polskie przestemstwa ! poloki na Śląsku nie som u siebie i nie zaslugujom na ta piykno ziemja -muszom oddać ukradziono ziemjia OBERSCHLESIEN/Śląsk, POMMERN/Pomorze! polak to jest slurzoncy, makumba dla pana Ślonzaka albo Niemca, zresztą sami się do tego przyznajom:"polacy to też murzyni tylko biali"-S. Mrożek mój Majster tak mówi: polki to sie ino nadajom na P Putzfrauen albo Prostituirte-sprzontaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner-meneli i świnto racjo mo! poloki to som zacofane katole, cała europa śmieje sie z białych talibów-katoli !!

PMH 18 czerwca 2014 roku
1:53

Karnowscy mają dobrą logikę... Tusk tak kocha Merkel, że obali własny rząd, żeby Polacy nie czytali w jakimkolwiek portali, że "Niemcy złożyli propozycję"... Trudno wykluczyć, że taśmy to przykrywka i węglową propozycją nie jestem zachwycony, ale to chyba jednak pudło...

TYLKOnieuczciwych 18 czerwca 2014 roku
1:08

Co tam Brunon K to amator do takiej roboty trzeba wynająć ową białą wdowę, która ponoć przebywała w Polsce w czasie wizyty Baraka Obamy. Swoją drogą niezły pomysł że na nieuczciwych polityków prócz kartki wyborczej można wynająć płatnego mordercę zawodowca. Nie znałby taki Tusk dnia ani godziny kiedy jego pustą makówkę przeszyje pocisk ciężkiego karabinu snajperskiego M83A3. A na innych malwersantach taka egzekucja zrobiłaby piorunujące wrażenie. Srali by pod siebie ze strachu nigdy nie wiadomo gdzie go dopadnie snajper może w domu na kiblu.

TYLKOREWOLUCJA 18 czerwca 2014 roku
0:46

To górnicy mają powód aby ruszyć na barykady razem z Ruchem Narodowym jak tyłka nie ruszą to za półtorej roku dostaną propozycję, żeby zostali kocimi fryzjerami. Bo psimi zostali już stoczniowcy.

Przem 18 czerwca 2014 roku
0:18

A jeśli następny rząd Polski wypowie umowę i nie będzie płacić za emisję CO2, a w zamian za to obieca wydać i wyda te same pieniądze na inwestycje w technologie energooszczędne, to co? Wyrzucą nas z Unii? Jeśli tak, to dobrze. Jeśli nie, też dobrze.

Gość 17 czerwca 2014 roku
22:11

Może i lepiej by było gdyby wystąpiła z unii.Był już taki pomysł kiedyś troszkę niepraktyczny ale był aby wejść w coś w rodzaju unii z USA.Zanim jednak choć centa oddamy musielibyśmy uczciwie rozliczyć ostatnie parę wieków.No choćby ostanie sto lat.To nie jest tak że my musimy za wszystko zwracać a w zamian za to nas mogą inni co jakiś czas grabić i mordować...

Gość 17 czerwca 2014 roku
22:03

Czy ktoś może wie gdzie jest Brunon K?

Gość 17 czerwca 2014 roku
22:01

Cwierkaja że pensje mają iść do góry a w ślad za tym podwyżki cen

Gość 17 czerwca 2014 roku
21:54

nikt Polski nie zmuszal do wstapienia do unii. Polska zawsze moze wystapic. I oddac co do centa kase zagarnieta na budowe ulic, remonty szkol, urzedow itd

Gość 17 czerwca 2014 roku
21:38

Gospodarka to tylko inna forma wojny. Folkzdojcz i kurdupel żydowski bawią sie doskonale a Ty wierz dalej w demokrację

Gość 17 czerwca 2014 roku
21:33

I bardzo dobrze. Nie do pomyslenia zeby przez gospodarke jakiegos kraju, ktory wszytsko psuje w Unii cala unia byla zasmiecona

Gość 17 czerwca 2014 roku
20:25

NIEMA KURWA DOSC JUZ TEGO, JAK KURWA CENA PUJDA W GURE PRYZSIEGAM ZE ZAJEBIE SKURWYSYNUW. DOSC TEJ GRABIERZY BANDA ZLODZIEJI I PEDALUW

Gość 17 czerwca 2014 roku
18:54

Dżejbix ma rację!! Mówię to szczerze ,chociaż pracuję OZE..

Gość 17 czerwca 2014 roku
16:58

To nie 20 euto do tony węgla, tylko do tony CO2. Z tony węgla powstaje niu więcej Co2 niż tona.

Gość 17 czerwca 2014 roku
16:57

Dla was to wyglada, ze celem jest zysk korporacyjny, wladza poprzez korumpowanie, ale obejrzyjcie snowpiercera, a to nie jest celem samym w sobie tylko narzedziem do prawdziwego celu, to co drazni obywatela w makroskali jest juz konieczne dla ciaglosci systemu cywilizacji, no nie da sie w inny sposob tym zarzadzac efektywnie, zatem szkoda zycia na nerwy z powodu polityki, na nic nie mamy wplywu, szukajmy piekna dla siebie w szczegolach swiata.. czeka nas regres gospodarczy, do XVIII wieku, Conchity na ulicach, kontrola technologiczna, ale w calkowitym bilansie jest to dla dobra ludzkosci a zwlaszcza planety

Dżejbix 17 czerwca 2014 roku
16:23

Pie**lenie o Szopenie. Problem CO2 jest wymyślony, tak samo jak cała szopka z ludzkim wpływem na efekt cieplarniany, którego z resztą też nie ma. Cała sprawa polega na tym, by móc kosić wielkie pieniądze na zezwoleniach i innych papierkach. Taką szopkę popiera opinia publiczna, bo oczywiście trzeba sie się troszczyć o Matkę Ziemię. A jeśli już, to CO2 tu nie ma zbytnio dużo do gadania, plankton(nie lasy Amazonii) przetwarza go na potęgę i idzie mu to bardzo dobrze. Gazami które mają wpływ są metan, para wodna, na którą i tak nie mamy wpływu. I tu znowu. Wieszanie się ekoterrorystycznych grinpisowców na chłodniach kominowych nic nie da, bo owe chłodnie są kroplą w morzu emisji H20 z oceanów. Klimat się zmienia bo taka jest kolej rzeczy, a kilku ludzi zwęszyło w tym interes. I tu trzeba im przyznać -nieźle zwęszyli.

umpa 17 czerwca 2014 roku
16:23

a najlepsze jest to, ze wielu niemieckich producentow produkuje w chinach ktore wala co2 ile wlezie :D pomijajac kwestie ze globalne ocieplenie w wyniku co2 to parodia i jedna wielka sciema - wiele eko-panstw UE produkuje swoj towar wlasnie w chinach co nazywaja pewnie takze dbaloscia o ekologie buahahahahaha

umpa 17 czerwca 2014 roku
16:20

od lzuszego czasu niemcy chca dostac w lapy polski wegiel na dolnym slasku. wystarczy przypomniec sobie co przebakiwal w tej sprawie sikorski plus plotki o wykupieniu licencji na wydobycie wegla przez niemcy.

Gość 17 czerwca 2014 roku
16:20

Tusk sie zgodzil na drastyczne obnizenie co2 wiedzac ze Niemcy zamierzaja wlasnie oprzec swoja energie wlasnie na weglu, musza miec przeciez tani wegiel, Niemcy wazniejsi dla naszego rzadu niz Polacy. Najlepsze jest to ze przed wyborami jezdzi do gornikow i mowi o swietnych prespektywach dla wegla a wiekszosc w to wierzy. Co2 to pretekst dla ogromnych zyskow Niemiec i Francji ktore sprzedaja baterie solarne i wiatraki produkowane u nich

Gość 17 czerwca 2014 roku
16:05

Dzisiaj protest w całej Polsce przeciwko rządowi i systemowi rozsyłajcie nie ważne poglądy polityczne liczy się Polska i my. https://www.facebook.com/RuchNarodowy.net?fref=nf

Gość 17 czerwca 2014 roku
16:01

Ludzie ja, wy tego nie dozyjecie, ale nasze potomstwo tak, musimy ograniczyc co2, bo inaczej nic nam te zaoszczedzone pieniadze nie dadza...Elektrownie atomowo, solary, to jest przyszlosc, zamiast zarabiac miliony niech zaczna wreszcie inwestowac w przyszlosc naszej planety, w takim tempie za 100 lat wrocimy to sredniowiecza ze wzgledu na wzrost poziomu morz I oceanow I wzrost temperatury.

Przem 17 czerwca 2014 roku
14:51

20 euro to 10% ceny detalicznej tony węgla na polskim rynku. Mimo wszystko kopalnie jakieś nierentowne, podobnie jak linie lotnicze.... Te przedsiębiorstwa to studnie bez dna. Póki sprowadzamy węgiel z Rosji i z Chin, taka opłata nie ma żadnego znaczenia. Dlaczego św. pamięci pani Blida tak bardzo nie chciała zeznawać przeciwko mafii węglowej? Może ją policjant przestraszył? To tak prawdopodobne jak wielokrotne wygrane polityków w lotto lub w kasynie :-))))

... 17 czerwca 2014 roku
14:20

Nie ma wyjścia trzeba opuścić UE dla własnego dobra

Gość 17 czerwca 2014 roku
14:20

Do tego czasu to albo nie będzie już polskiego przemysłu węglowego, albo ten przemysł przestanie być polski...

Gość 17 czerwca 2014 roku
14:13

Do tego czasu dawno nie będzie UE. daj Panie. Amen

Gość 17 czerwca 2014 roku
12:35

Do tego czasu dawno nie będzie UE.

Gość 17 czerwca 2014 roku
12:05

Przem, aż mi ręce opadają. To tylko zwiększenie kosztów? Oddaj 99% swoich dochodów rządowi jak nie widzisz w tym nic złego, po tych aferach taśmowych Ty chcesz im oddać jeszcze chociażby 1 grosza?

Przem 17 czerwca 2014 roku
11:16

Bez przesady, to tylko zwiększenie kosztów. Można sie na to zgodzić pod warunkiem, ze te 20 euro pozostanie do dyspozycji polskiego rządu, czyli w naszym budżecie.

Gość 17 czerwca 2014 roku
9:48

Olać ich i robić swoje! Dość tej dyktatury!

14059