
Hiszpania wprowadza podatek od linków umieszczanych w internecie
W Hiszpanii wprowadzono interesujący podatek. Uderzy on w internautów, szczególnie tych, którzy korzystają z Facebooka i Twittera. W efekcie firmy te mogą zaliczyć poważne straty w tym kraju. Skąd taki ruch władz i co to może oznaczać? Realne kłopoty dla internetowych tytanów w tym kraju.
O sprawie informuje TVN 24 Biznes i Świat.
Hiszpanie uchwalili prawo, według którego wydawcy stron internetowych mogą żądać zapłaty od innych stron, które umieściły u siebie link wraz ze "znaczącym opisem treści". Eksperci uważają, że ta rewolucyjna ustawa może doprowadzić nawet do zablokowania Twittera czy Facebooka w tym kraju. Hiszpański Kongres Deputowanych, czyli niższa izba parlamentu uchwaliła ustawę określaną "podatkiem od Google'a". Nowe prawo określa, że wydawcy stron internetowych mogą zażądać zapłaty od stron, które umieściły u siebie link wraz ze "znaczącym opisem treści". Eksperci uważają, że ta rewolucyjna ustawa może doprowadzić nawet do zablokowania Twittera czy Facebooka w tym kraju.
Nowy "podatek" to realnie zmiana prawa. Jednak to prawo drastycznie zmieni wygląd hiszpańskiego internetu.
Hiszpański rząd zmienił obowiązujące Prawo Własności Intelektualnej w taki sposób, aby wydawcy uzyskali "niezbywalne prawo" do pobierania opłat od każdego, kto publikuje oryginalną treść np. artykułu umieszczając znaczną jego część w opisie linku prowadzącego do właściwiej strony. Eksperci zbadali także wpływ nowej ustawy na portale społecznościowe, które "żyją" z tego, że ich użytkownicy umieszczają linki do innych serwisów internetowych. Szybko okazało się, że takie serwisy jak Facebook, czy Twitter mogą zostać obciążone opłatą od umieszczonych przez użytkowników linków. A to oznaczałoby milionowe koszty.
Czy to się powiedzie? Możliwe, że tak. Należy pamiętać, że to nie kto inny jak Hiszpanie przepchnęli w Europie prawo do "bycia zapomnianym" przez Google.
TVN 24 BiŚ/ as/
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.