Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Angela Merkel spodziewa się trudnych negocjacji w sprawie budżetu UE, ale ma nadzieję na porozumienie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 31 stycznia 2013
  • 13:47
  • 0
  • Tagi: budżet gospodarka ludzie negocjacje Niemcy UE Unia Europejska Włochy
  • Powiększ tekst

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przed spotkaniem z premierem Włoch Mario Montim powiedziała w Berlinie, że spodziewa się na szczycie UE w przyszłym tygodniu trudnych, lecz prowadzących do porozumienia negocjacji.

"Jestem nastawiona bardzo optymistycznie co do możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie długoletniego budżetu UE" - powiedziała Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu dodała, że Niemcy i Włochy są płatnikami netto do unijnego budżetu i mają w związku z tym zbieżne interesy. "Rozmowy nie będą oczywiście łatwe. Możemy spodziewać się, że Włosi będą forsować swoje interesy" - zastrzegła Merkel.

Monti powiedział, że jego kraj domaga się bardziej zdecydowanych działań stymulujących wzrost gospodarczy oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Włochy stały się w 2011 roku największym płatnikiem netto, co jest jego zdaniem niesprawiedliwe. Premier Włoch opowiedział się za reformą systemu rabatów i ulg, który "stawia niektóre kraje na uprzywilejowanej pozycji".

Szczyt UE odbędzie się 7-8 lutego w Brukseli. Przed spotkaniem, na którym zostanie podjęta kolejna próba uzgodnienia unijnego budżetu na lata 2014-2020, trwają ożywione kontakty między przywódcami zainteresowanych krajów. Merkel w najbliższy poniedziałek spotka się w Berlinie z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, w środę chce rozmawiać w Paryżu z prezydentem Francji Francoisem Hollandem.

W listopadzie krajom UE nie udało się osiągnąć kompromisu w kwestii budżetu. Propozycja szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, zakładająca cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej, opiewającej na około 1 bln euro, uznana została przez Wielką Brytanię i Niemcy za niewystarczającą.

(PAP)

lep/ kar/


Komentarze