Informacje

Fot. Freeimages/Markus Biehal
Fot. Freeimages/Markus Biehal

Manipulacje Deutsche Banku: bank przyznał się do winy i ujawnił wspólników

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 kwietnia 2016
  • 14:18
  • 2
  • Tagi: afera banki biznes Deutsche Bank finanse manipulowanie srebro złoto
  • Powiększ tekst

Teoria spiskowa właśnie stała się faktem. Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra. I zdecydował, że ujawni wspólników tego procederu.

Aby uniknąć procesu, wytoczonego przed sądem federalnym na Manhattanie przez grupę poszkodowanych inwestorów, Deutsche Bank poszedł na ugodę, w ramach której zrekompensuje im wszelkie straty. Szczegóły tego porozumienia oraz wysokość odszkodowań nie są jeszcze znane.

W proceder oprócz Deutsche Banku zaangażowane były jeszcze banki takie jak Ban Nova Scotia, HSBC i UBS, równie obracające na rynkach metali szlachetnych. One również będą musiały wypłacić odszkodowania i ponieść odpowiedzialność za złamanie prawa.

Sensacyjne doniesienia potwierdziły teorię, że rynki metali szlachetnych od lat były manipulowane przez wielkie banki. Proceder polegał na tym, że ceny, które były ustalane ustnie w gronie kilku londyńskich bankierów, znacząco różniły się od stawek na elektronicznym rynku terminowym. W ten sposób banki na zmianach cen w Nowym Jorku bogaciły się kosztem później poinformowanych inwestorów.

Na podejrzane ruchy na rynkach metali szlachetnych wielokrotnie wskazywali doświadczeni inwestorzy, jednak ich opinie sprowadzane były do rangi teorii spiskowych. Mimo wielu dowodów manipulacji amerykański nadzór nad rynkami towarowymi nie podjął w tej sprawie żadnych działań.

>> Czytaj również: Jak nie dać się okraść w internecie

Komentarze