Informacje

Fot. Freeimages/emmanouel V.
Fot. Freeimages/emmanouel V.

Chiny stworzą superszybkie pociągi, które pojadą po różnych rodzajach torów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 7 czerwca 2016
  • 15:54
  • 0
  • Tagi: biznes Chiny infrastruktura kolejowa kolej kolej dużych prędkości pociąg Rosja
  • Powiększ tekst

Chińczycy chcą zafundować reszcie świata mały przełom w transporcie kolejowym. Ich nowe pociągi mają być nie tylko szybkie, ale również dostosowane zarówno do chińskich, jak i europejskich standardów infrastruktury.

Nowe pociągi tworzone przez Chińczyków będą posiadały specjalnie dopasowane podwozie, które umożliwi im poruszanie się na różnych rodzajach infrastruktury - w Rosji rozstaw szyn jest o 85 milimetrów szerszy niż stosowany w Europie i Chinach. Dzięki temu za jednym razem będą w stanie przejechać z Chin, przez Rosję, aż do dalszych zakątków Europy.

Superszybkie pociągi Chińczyków mają rozpędzać się do 400 km na godzinę. Powstaną w ramach inwestycji budowania szlaku handlowego z Chin do Europy, nazywanego Jedwabnym Szlakiem 2.0. Ich główną trasą przejazdu będzie więc droga z Pekinu do Moskwy. Koszt całej inwestycji ma oscylować w ok. 100 miliardów dolarów.

Powstanie również nowy odcinek Kazań-Moskwa – blisko 800-kilometrowy odcinek szybkie koleje z Chin mają pokonać w ok. 3,5h. Obecnie taka podróż zajmuje kilka razy dłużej. Szacowany koszt budowy tego odcinka to 15 miliardów dolarów.

/mk /chinadaily.com.cn

Komentarze