Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Resort finansów przyznaje: możliwe jest obniżenie prognoz wzrostu PKB

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 28 lipca 2016
  • 11:46
  • 0
  • Tagi: budżet państwa finanse gospodarka Ministerstwo Finansów wpływy do budżetu wzrost gospodarczy
  • Powiększ tekst

Po sierpniowym przeglądzie możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i przyszły rok - powiedział wiceszef MF Leszek Skiba. MF oczekuje wzrostu PKB w tym roku na poziomie 3,8 proc., a w przyszłym - zgodnie z założeniami do projektu budżetu na 2017 r. - 3,9 proc.

"W 2016 roku deficyt budżetowy jest w ryzach. Dane podatkowe są bardzo dobre. W związku z tym efektów spowolnienia na dane fiskalne, na wpływy podatkowe nie są widoczne. (..) Nasze oczekiwania są takie, że druga połowa roku będzie całkiem dobra" - podkreślił wiceminister finansów.

Pytany, czy prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest aktualna, odparł: "W sierpniu przyjrzymy się jeszcze raz naszym prognozom na 2017 rok i naszym szacunkom na 2016 rok. Możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i następny rok" - zaznaczył.

"W związku z tym, że głównym źródłem spowolnienia są raczej inwestycje. W żadnym stopniu niewidoczne jest spowolnienie, jeśli chodzi o dynamikę spożycia indywidualnego. Oznacza to, że niższa dynamika PKB nie przekłada się na pogorszenie wpływów podatkowych. Tym samym deficyt (sektora finansów publicznych - PAP) na poziomie 3 proc. PKB nie jest zagrożony w przyszłym roku" - zaznaczył Skiba.

(PAP)

Czytaj także: Podatek katastralny to standard w UE. Czy zostanie wprowadzony także w Polsce? MF nie ma takich planów

Komentarze