Informacje

Polskie gospodarstwa domowe coraz bogatsze

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 24 listopada 2016, 10:11

  • Powiększ tekst

W II kwartale 2016 r. realne dochody gospodarstw domowych zwiększył się o 6,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2015. Z tego wzrostu blisko połowa – bo 2,5 punktu procentowego – to efekt Programu 500+ - wynika z raportu NBP o sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Poza Programem 500+ na wzrost dochodów realnych gospodarstw domowych wpłynęły też m.in. wyższe dochody z pracy najemnej. Wzrost dochodów byłby szybsze gdyby nie – jak informuje NBP – szybko rosnące składki na ubezpieczenia społeczne, związek z oskładkowaniem umów cywilno-prawnych.

Jednak wzrost dochodów nie przełożył się na wyraźne przyspieszenie spożycia prywatnego. W II kw. 2016 r. ten wzrost wyniósł 3,3% r/r. Analitycy NBP sugerują, że wynikająca z Programu 500+ oraz z dobrej sytuacji na rynku pracy poprawa nastrojów konsumenckich pobudzi popyt w kolejnych kwartałach.

Polacy coraz więcej oszczędzają. Stopa oszczędności – za sprawą pieniędzy odkładanych dobrowolnie przez gospodarstwa domowe – sięgnęła 4 proc. Na koniec II kwartału 2016 r. wartość aktywów finansowych, należących do gospodarstw domowych, wyniosła 1 773,7 mld, a więc była niższa o 0,6 proc. w stosunku do I kwartały tego roku i o 3,1 proc. w stosunku do II kwartału 2015 r.

Jako że przyczyną spadku były – jak czytamy w raporcie NBP – były „silne ujemne przeszacowania wartości”, czyli po prostu zmiana cena aktywów rynkowych, to nic dziwnego, że Polacy najwięcej pieniędzy odkładali na lokaty o niskim poziomie ryzyka (czyli trzymali w gotówce oraz wpłacali na depozyty na krótki okres.

W II kw. 2016 r. gospodarstwa domowe zwiększyły swoje do zobowiązania do 679,5 mld zł, co oznacza wzrost o 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2015 r. Wcześniej zwykle wzrost zadłużenia gospodarstw domowych wynikał z zaciągania kredytów mieszkaniowych, ale od 2010 coraz większe znaczenie mają kredyty konsumpcyjne. Od połowy 2015 r. za wzrost zobowiązań gospodarstw domowych odpowiadają w największym stopniu więc kredyty konsumpcyjne. Przy czym okres, na który te kredyty są zaciągane, wydłuża się.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.