Informacje

J.Gowin: 450 mln euro na innowacyjne start up-y. Oficjalnie ruszył rządowy fundusz mający wspierać innowacyjne projekty

Szymon Szadkowski

  • 28 grudnia 2016
  • 13:35
  • 2
  • Tagi: biznes finansowanie gospodarka innowacyjna gospodarka nauka start-up
  • Powiększ tekst

Dziś w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nastąpiło oficjalne podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,a PFR Ventures – funduszu działającego pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR Ventures to kluczowy element ogłoszonego w czerwcu tego roku,przez rząd programu Start in Poland. Środki mają wesprzeć rozwój innowacyjnych startupów w Polsce.

Zgodnie z zapowiedziami czyli w IV kwartale tego roku, po utworzeniu specjalnych 5 funduszy inwestycyjnych zamkniętych: Starter FIZ, Biznest FIZ, Otwarte Innowacje FIZ, BRIdge VC FIZ oraz KOFFI FIZ startuje oficjalnie program wsparcia publiczno - prywatnego.

Będzie on funkcjonował w ramach programu BRIdge VC czyli publiczno-prywatnego wsparcia komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych, z udziałem funduszy kapitałowych. Wybór projektów inwestycyjnych będzie oparty o precyzyjnie zdefiniowane i dostępne publicznie kryteria w ramach konkurencyjnego i profesjonalnego procesu inwestycyjnego. W projekcie będą wykorzystywane również fundusze unijne.

PFR Ventures jest firmą inwestycyjną zarządzającą funduszami typu venture capital. Inwestycje mogą mieć charakter bezpośredni, tj. w spółkę wspólnie z ko-inwestorem lub pośredni w fundusze venture capital jako inwestor wiodący (tzw. anchor inwestor).

W ramach PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych.

Dzięki temu porozumieniu budujemy pomost pomiędzy nauką, a gospodarką. W Polsce często narzeka się, że wyniki prac naukowców nie przekładają się na biznes i innowacje. Teraz ma się to zmienić. Wyniki prac naukowców mają szansę na realizację i wdrożenie do produkcji. W ten sposób realizujemy jedno z najważniejszych zadań naszego rządu. Przypomnę, że innowacyjna gospodarka to również jeden z filarów Narodowego Program Rozwoju, a te innowacyjne projekty mają napędzać właśnie start-up-y - powiedział Jarosław Gowin minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzięki tej umowie polskie małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły konkurować z zagranicznymi firmami. To także duża szansa dla naszych naukowców – dodał minister Gowin.

Z kolei obecny podczas podpisania umowy wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki porównał obecny stan innowacyjnej gospodarki do pustyni Nevada przed wybudowaniem Las Vegas.

To wielki milowy krok dla nauki i gospodarki. Parafrazując słowa Johna Fitzgeralda Kennediego: „nie pytaj, co Ameryka może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Ameryki”, można powiedzieć : „jaki start-up możesz dla Polski założyć „– mówił wicepremier Morawiecki. Startujemy trochę z innego poziomu niż np. Tajwan czy Korea Płd. Można powiedzieć, że nasza droga do innowacyjności jest dużo trudniejsza, ale chcemy przełożyć długoterminowy kapitał inwestycyjny na innowacyjną gospodarkę – mówił Morawiecki. Moi koledzy ministrowie z innych krajów nazywają taki kapitał- kapitałem cierpliwym czyli taki kapitał, który daje szanse w ciągu kilka lat na wytworzenie produktu od myśli naukowca do jego wdrożenia i wypuszczenia na rynek, a nie dąży do szybkiego "cashowania" – dodał Morawiecki.

Program Start In Poland jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ma być marką konsolidującą różne instrumenty wsparcia dedykowane młodym innowacyjnym biznesom.

Nowe środki i nowy model ich dystrybucji ma być odpowiedzią na główną barierę w rozwoju polskich młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, którą stanowi brak dostępu do kapitału typu “smart money”. W ciągu najbliższych siedmiu lat ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie – mówiła w czerwcu, odpowiedzialna za Program Start in Poland Jadwiga Emilewicz z resortu rozwoju, podczas inauguracji tego programu.

Przewidziane w Programie środki zostały podzielone na trzy pule dostosowane do etapów rozwoju przedsiębiorstw:

  • Inkubacja (wczesna faza rozwoju pre-seed, seed) – pula 1,05 mld zł w ramach Funduszu PFR Ventures pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju,

  • Akceleracja (faza tworzenia modelu biznesowego i wejścia na rynek) – pula 35 mln zł w ramach- ScaleUP – pilotażu programu akceleracyjnego PARP. Warunki konkursu mają zostać ogłoszone 15 czerwca 2016 r.

  • Rozwój (inwestycje w fazie ekspansji) – pula 1,75 mld zł w ramach w ramach Funduszu PFR Ventures pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju.

Komentarze