Informacje

Bitcoin był już po 4,7 tysiąca złotych. Ale potem dużo stracił (Aktualizacja)

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 stycznia 2017
  • 13:53
  • 0
  • Tagi: bitcoin Chiny dolar finanse Złoty
  • Powiększ tekst

Wzrost kursu bitcoina na świecie przekłada się na jego wycenę w złotych. Obecnie sięga ona ok. 4,7 tys. zł.

Rajd bitcoina, cyfrowej kryptowaluty, trwa. Jego wycena niedawno przekroczyła tysiąc dolarów, a w czwartek doszła w pewnym momencie nawet do 1150 dolarów za jednostkę, choć tutaj nastąpiła niewielka przecena.

Taki poziom pod względem wyceny w dolarach jest bliski rekordu ustanowionego w 2013 r. Jeśli jednak idzie o wycenę w złotych, to rekord z 2013 roku już dawno został pobity. Obecnie wycena bitcoina wynosi ok. 4,7 tys. zł.

Bictoina można kupować na specjalnych internetowych giełdach. W zależności od tego, jaki system opłat ma giełda, wycena może być wyższa. Na niektórych platformach wartość bitcoina zbliżyła się już do 5 tys. złotych.

Wzrost kursu bitcoina zaczął się już w 2015 r. – wtedy jego wycena w złotych wynosiła ok. 800 zł - i trwał praktycznie nieprzerwanie przez cały roku ubiegły, a początek tego roku przyniósł dalszy wzrost wyceny. Analitycy wiążą tę ponowną karierę kryptowaluty z zamieszaniem na światowych rynkach finansowych. Ze względu na łatwość zakupu i sprzedaży bictoin jest dobrym sposobem na omijanie ograniczeń dewizowych. Niektórzy inwestorzy wykorzystują go także do ochrony wartości inwestycji, kiedy dochodzi do przeceny krajowej waluty.

Te dwa czynniki sprawiają, że najwięcej transakcji zakupu bitcoina dokonywanych jest obecne w Chinach. Juan od kilku lat traci na wartości w stosunku do dolara, a proces ten ostatnio przyspieszył. Dopiero na początku tego roku doszło do dość gwałtownego wzmocnienia chińskiej waluty, lecz zdaniem analityków, jest raczej mało prawdopodobne, aby oznaczało to zmianę trendu. Raczej należy spodziewać się - ich zdaniem – dalszej przeceny juana w stosunku do dolara, który wzmacnia się także w stosunku do innych walut.

AKTUALIZACJA

Jeszcze przed godziną 13 bitcoin zaczął się wyraźnie osłabiać w stosunku do złotego, a po 13 doszło do prawdziwego załamania kursu. W rezultacie, mimo niewielkiego obicia, obecnie kurs tej cyfrowej waluty w stosunku do złotego jest niższy o ponad 17 proc. w stosunku do ceny z otwarcia dzisiejszego handlu. Owe 17 proc. to – uwaga – blisko 800 zł.

Równie potężne straty poniósł bitcoin w stosunku do dolara. Obecnie waluta jest wyceniana na 952 dolary za jednostkę, co oznacza przecenę o 16 proc.

Czytaj też Bitcoin przebił poziom 1 tysiąca dolarów

Komentarze