Informacje

Polska generuje najwięcej smogu w UE? Niekoniecznie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 11 stycznia 2017
  • 12:24
  • 10
  • Tagi: ekologia Francja gospodarka lifestyle Niemcy smog
  • Powiększ tekst

Polska trucicielem Europy? Niekoniecznie! Prosta analiza kilku map i wykorzystanie powszechnie dostępnych danych pokazuje, iż to niekoniecznie nasz kraj jest najbardziej smogotwórczym miejscem w UE.

Strona http://aqicn.org/map/europe/pl/ analizuje zanieczyszczenie powietrza w Europie w czasie rzeczywistym. Na poniższym zdjęciu zaznaczono pola z wyłączonymi czujnikami zanieczyszczenia powietrza w Niemczech i we Francji. Problem dotyczy głównie terenu Niemiec gdzie są nieaktywne czujniki a dodatkowo ich ilość w porównaniu do innych krajów jest bardzo mała.

tytuł

Przypomnijmy - Niemcy jako kraj spalają 2 razy więcej węgla od Polski i również przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Nie dziwi więc fakt, iż nas zachodni sąsiad obawia się uzyskania miana truciciela Europy.

Co więcej kilka dni temu światło dzienne ujrzała inna mapa, przedstawiająca kliny napowietrzające w Warszawie. Okazuje się, iż są one od dłuższego już czasu zablokowane przez duże inwestycje deweloperskie takie jak Eko Park czy Marina co może przyczyniać się do wysokiego poziomu smogu w mieście.

Co ważne warto też przeanalizować kwestię prądów powietrznych - jeżeli od wartości w Polsce odejmie się to co trafia do nas z zachodniej Europy może się okazać, iż rodzime piecyki wcale nie generują większości utrzymujących się w powietrzu zanieczyszczeń.

mż/ as/

Komentarze