Informacje

Opinia, o zakazie handlu w niedzielę, na najbliższym posiedzeniu rządu

br

  • 17 marca 2017
  • 13:10
  • 2
  • Tagi: biznes handel legislacja praca prawo Rada Ministrów Rząd ustawa zakaz handlu w niedzielę
  • Powiększ tekst

Na najbliższym posiedzeniu rząd ma przedstawić stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę – wynika z porządku obrad Rady Ministrów zaplanowanych na 21 marca.

Zgodnie z projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.00.

Handel w niedzielę – jak wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych. Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 25 m kw., usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów (m.in. w portach lotniczych i na dworcach); kwiaciarnie o powierzchni nieprzekraczającej 50 m kw., w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.00.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedzielę, może na krótki czas wpłynąć negatywnie na PKB i zatrudnienie

Komentarze