Informacje

Morawiecki: uszczelnienie VAT może przynieść w tym roku 15-20 mld zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 10 maja 2017
  • 14:11
  • 0
  • Tagi: dochody budżetowe finanse fiskus Mateusz Morawiecki podatki VAT
  • Powiększ tekst

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ocenił w środę, że poprawa ściągalności podatku VAT może przynieść już w tym roku do budżetu 15-20 mld zł. "Uszczelnienie VAT-u to dla Polski jeden z najważniejszych tematów" - podkreślił

Utracony VAT, który już częściowo w tym roku skompensujemy, być może nawet do poziomu 15-20 mld zł, czyli w połowie tę lukę domkniemy być może nawet w tym roku - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Przypomniał, że luka w ściągalności podatku VAT zwiększyła się z poziomu około 10 mld zł w 2008 r. do około 40 mld zł w 2016 r.

Nie ma z naszej strony na to przyzwolenia i my oczywiście w bardzo zdecydowany sposób walczymy z karuzelami vatowskimi, pustymi fakturami, wymuszaniem różnego rodzaju rozwiązań na fiskusie, które niby wiążą się z eksportem, a tak naprawdę nie ma żadnego eksportu - tłumaczył wicepremier.

Jak podkreślił, Jest to "fundamentalny i ważny proces i problem dla naszego kraju", przy rozwiązywaniu którego problemy mogą jednak dotknąć pojedynczych przedsiębiorców.

SzSz (PAP)

Komentarze