Informacje

Wzrost cen transportu, odzieży i usług lekarskich może zwiększyć wartość inflacji bazowej

br

  • 15 maja 2017
  • 13:07
  • 0
  • Tagi: ceny finanse inflacja bazowa NBP odzież transport
  • Powiększ tekst

O 14.00 NBP poda wskaźnik inflacji bazowej - wzrost po wyłączeniu cen żywności i energii. Jak oceniają ekonomiści inflacja bazowa w kwietniu, może okazać się wyższa niż przewidywano wcześniej.

Łączny efekt zmian cen dóbr i usług zaliczanych do tego wskaźnika okazał się wyższy niż przewidywaliśmy, za sprawą silniejszego sezonowego wzrostu cen biletów lotniczych oraz odzieży (nowa kolekcja sezonowa). W połączeniu z oczekiwaną kontynuacją wzrostu dynamiki cen rekreacji i kultury (efekt niskiej bazy sprzed roku) poskutkowało to według naszych szacunków silniejszym wzrostem inflacji bazowej w kwietniu do 0,8 proc. r/r wobec 0,7 proc. oczekiwanych przez nas oraz 0,6 proc. r/r odnotowany ch w marcu – oceniają ekonomiści BOŚ.

GUS informował, że wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,5 proc. i 2,4 proc. wyższym niż w marcu.

Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, inflacja bazowa niewątpliwie wzrosła w kwietniu i mogła wynieść nawet 0, 9 proc. r/r. Także ona podkreśla, że do jej wzrostu przyczynił się (sezonowy) wzrost cen odzieży i obuwia, wzrost cen samochodów i usług transportowych (w tym pasażerskiego transportu lotniczego), wzrost cen w kategorii zdrowie (usług stomatologicznych, lekarskich oraz wyrobów farmaceutycznych) oraz wzrost cen turystyki zorganizowanej, gazet i czasopism oraz książek.

tytuł

* źródło NBP

GUS podał, że w kwietniu wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Podrożały usługi stomatologiczne (o 0,3 proc.) i więcej trzeba było zapłacić za usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2 proc.). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen wyrobów farmaceutycznych (o 0,1 proc.).

GUS informował m.in., że ceny w zakresie transportu były w kwietniu wyższe niż w marcu o 0,7 proc. W wyniku podwyżek w pasażerskim transporcie powietrznym, więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 11,9 proc.). W kwietniu wzrosły także ceny samochodów osobowych (o 0,5 proc.).

Jak oceniają analitycy BOŚ w maju - wspomniany wskaźnik inflacji bazowej - będzie kontynuował stopniowy trend wzrostowy oczekiwany w tym roku.

Czytaj także: Ostatnie dane GUS podwyższają oczekiwania wobec wzrostu inflacji bazowej

Komentarze