Informacje

Airbus 320 w barwach linii OLT, By Radoslaw Idaszak - http://www.airliners.net/photo/OLT-Express/Airbus-A320-214/2117276/L/, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19909725
Airbus 320 w barwach linii OLT, By Radoslaw Idaszak - http://www.airliners.net/photo/OLT-Express/Airbus-A320-214/2117276/L/, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19909725

Małgorzata Wassermann: Spółka OLT powstała, by prać pieniądze z Amber Gold. Miała 250 kont w bankach. Komisja zbada dokonywane na nich przelewy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 czerwca 2017
  • 12:11
  • 2
  • Tagi: Amber Gold banki Małgorzata Wassermann OLT Express polityka pranie brudnych pieniędzy pranie pieniędzy przelew bankowy
  • Powiększ tekst

Spółka OLT powstała by prać pieniądze z Amber Gold; w ten sposób prawdopodobnie wyprowadzono nawet 300 mln zł - powiedziała PAP szefowa sejmowej komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS). Portal wPolityce.pl omawia obszernie wypowiedź posłanki

Sejmowa komisja śledcza jest obecnie w trakcie przesłuchiwania świadków związanych z wątkiem lotniczym sprawy Amber Gold.

W połowie 2011 r. spółka Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r.

Odnosząc się do dotychczasowych przesłuchań świadków, Wassermann powiedziała, że wyłania się z nich obraz, iż OLT nieustannie monitorowało sytuację LOT-u i zdawało sobie sprawę, że sytuacja narodowego przewoźnika jest bardzo trudna.

Wszystko wskazuje na to, że nie chodziło jednak o wykupienie LOT-u, bo nie chodziło o wydanie pieniędzy. Chodziło o to, by doprowadzić do upadłości LOT-u i przejęcie jego rynku — mówiła.

Jak przypomniała, ceny biletów oferowanych przez OLT oscylowały pomiędzy 49 a 99 zł podczas gdy w tym samym czasie na te same trasy bilety w LOT kosztowały od 200 do 1200 zł. Każdy miesiąc funkcjonowania OLT Express powodował więc ogromne straty LOT — podkreśliła.

Kompletnie niewiarogodnie brzmią zeznania świadków, specjalistów z branży lotniczej, którzy w ogóle mogli twierdzić, że ten biznes ma jakikolwiek sens. Jeżeli ci ludzie mieli doświadczenie i potrafili liczyć, to byli świadomi tego, że to nie jest biznes nastawiony na robienie pieniędzy. Tym bardziej, że komisja dysponuje materiałem, iż są inni pracownicy tych spółek, którzy od początku określili to, jako pranie pieniędzy — mówiła.

Linie lotnicze były stworzone do wyprowadzania pieniędzy z Amber Gold. Wątek prania pieniędzy, myślę, że on jest jak najbardziej brany poważnie pod uwagę — dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że trudno jednoznacznie powiedzieć jak duże środki zostały w ten sposób wyprowadzone, gdyż w spółkach OLT była prowadzona kreatywna księgowość.

Mówi się o kwocie 300 mln zł, ale to są szacunki, bo trudno jest to wyliczyć. Tym bardziej, że większość przelewów pomiędzy Amber Gold a OLT była opisana jako: +przelew+, +gotówka+, +depozyt+, +dofinansowanie+ — wskazała.

»» Rozmowa z Małgorzatą Wassermann w tygodniku "wSieci" czytaj tutaj:

tytuł

Małgorzata Wassermann: Nie boję się ataków

Zwróciła uwagę, że w kontekście przelewów Amber Gold do OLT Express pojawia kolejny „ciekawy wątek”.

Jak to jest możliwe, że banki przez dwa lata obsługiwały te transakcje i nie zauważyły, że te transakcje cechują się czymś, co się nazywa praniem brudnych pieniędzy — podkreśliła.

Jak dodała Amber Gold miało otwartych ponad 250 kont w bankach.

Mamy pewną koncepcję, jakie będą działania komisji w stosunku do banków, ale na razie nie chciałabym uprzedzać faktów — zaznaczyła.

»» Całość omówienia wypowiedzi szefowej sejmowej komisji śledczej na portalu wPolityce.pl czytaj tutaj:

Wassermann: Spółka OLT powstała by prać pieniądze z Amber Gold. W ten sposób prawdopodobnie wyprowadzono nawet 300 mln zł!

Komentarze