Informacje

Resort finansów chce sfinansować w tym roku do 30 proc. potrzeb pożyczkowych budżetu na 2018 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 27 czerwca 2017
  • 09:23
  • 0
  • Tagi: budżet dług finanse Ministerstwo Finansów obligacje papiery skarbowe
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów chce sfinansować do końca tego roku 20-30 proc. potrzeb pożyczkowych przyszłorocznego budżetu, poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Według "Dziennika Gazety Prawnej", podaż obligacji skarbowych na aukcjach w III kw. zostanie ograniczona do ok. 10 mld zł.

Do końca roku przeprowadzimy jeszcze kilka przetargów zamiany, tym samym ciężar wykupu zapadających w przyszłym roku obligacji zostanie istotnie zmniejszony - powiedział Nowak, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Zadeklarował, że w IV kw. br. resort na pewno będzie chciał sprzedać obligacje za więcej niż 10 mld zł i sfinansować 20-30 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, podała gazeta.

"DGP" zwróciła uwagę, że pół roku wystarczyło Ministerstwu Finansów, aby pokryć blisko 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych sięgających prawie 169 mld zł. W kasie państwa zgromadzono poduszkę finansową sięgającą ok. 80 mld zł.

Jesteśmy w komfortowej sytuacji, ponieważ na koniec czerwca stan środków złotowych i walutowych, jakie mamy do dyspozycji, będzie na rekordowo wysokim poziomie m.in. dzięki wpływowi zysku NBP - wskazał Nowak.

To pozwala resortowi finansów mocno ograniczyć sprzedaż papierów skarbowych w okresie lipiec-wrzesień do zaledwie 10 mld zł. Sytuacja jest na tyle komfortowa, że w trzecim kwartale 2-3 aukcje zostaną odwołane. MF przymierza się maksymalnie do dwóch przetargów, nie licząc tych, na których będzie zamieniał papiery zapadające w przyszłym roku i oferował takie, które trzeba wykupić później - czytamy w "DGP".

Nowak informował wcześniej, że poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wyniósł na koniec maja ok. 66 proc., przy stanie płynnych środków ok. 77 mld zł.

Jak dodał Nowak, resort finansów rozważa także przeprowadzenie emisji obligacji w dolarze amerykańskim lub euro w ostatnim kwartale tego roku.

Jest bardzo duże zainteresowanie inwestorów i dostajemy mnóstwo zapytań w tej sprawie. Możliwe są więc w ostatnich trzech miesiącach roku emisje w dolarze amerykańskim lub euro. Nie rezygnujemy też z bardziej egzotycznych rynków, które pozwalają nam dywersyfikować i poszerzać grupy inwestorów - powiedział Nowak, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Ponadto resort rozważa emisje na rynkach Chin (według Nowaka, byłaby to emisja 3-letnich papierów za 3 mld juanów), Japonii i Australii, natomiast upadł pomysł zaoferowania długu w Indiach, ponieważ - jak podała gazeta - finansowanie w rupiach okazało się nieopłacalne.

Na podst. ISBnews

Komentarze