Informacje

O 4 dni zmniejszył się czas zwrotu VAT podatnikom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 sierpnia 2017
  • 17:41
  • 1
  • Tagi: finanse Ministerstwo Finansów podatki VAT
  • Powiększ tekst

W pierwszej połowie 2017 r. spadła o 1,8 mld zł wartość postanowień dotyczących wstrzymania zwrotów VAT w porównaniu do tego samego okresu 2016 r. Średni czas realizacji zwrotu zmniejszył się w tym okresie o 4 dni – poinformował resort finansów.

Jak informuje Ministerstwo Finansów przyśpieszono przeciętny termin zwrotu z VAT dla podatników z 43,3 dni w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. do 39,9 dni w tym samym okresie 2017 r.

Dobre wyniki budżetu w pierwszej połowie 2017 roku to zasługa skutecznego uszczelniania systemu podatkowego. Obserwowane uszczelnienie VAT jest miarą nieszczelności VAT w poprzednich kadencjach. Oznacza to, że dochody budżetowe nie są sztucznie zawyżane „zatrzymanymi zwrotami”. Wyjątkowo dobra sytuacja budżetowa nie jest realizowana kosztem pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorców – podaje resort finansów.

W pierwszej połowie 2017 r. dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT wzrosły o 28,1 proc. r/r (tj. ok. 17,6 mld zł). Wynikało to z równoczesnego wzrostu wpływów brutto z VAT (o 9,76 mld zł r/r) i spadku wartości zwrotów (o 7,9 mld zł r/r).

Jak informuje resort finansów Wystąpiły następujące przyczyny spadku o 7,9 mld zł (wartość zwrotów kasowo I-VI 2016 to 45,77 mld zł, I-VI 2017 to 37,84 mld zł) kwoty zwrotów z VAT w pierwszym półroczu 2017 r. w porównaniu z pierwszym półroczem 2016: zmniejszenie o 4,19 mld zł deklarowanych kwot zwrotów z VAT, co wskazuje na istotne zmniejszenie wyłudzeń nienależnych zwrotów z VAT. Jak dodaje resort finansów stało się tak mimo wzrostu o 24,2 tys. liczby deklaracji ze zwrotem: X 2015 - III 2016 – 575 tys. w porównaniu do X 2016 - III 2017 – 599 tys.

Wartość wydanych postanowień o wstrzymaniu zwrotu na podstawie art. 87 ustawy o VAT w pierwszych miesiącach 2016 r. wyniosła 3,4 mld zł, natomiast w I połowie 2017 r. 1,6 mld zł.

Reasumując, nie tylko nie miało miejsca zatrzymywanie zwrotów podatku VAT, jak twierdzą niektórzy komentatorzy, ale w rzeczywistości miała miejsce sytuacja odwrotna. Ograny podatkowe w 2017 roku zwracają szybciej VAT niż w roku 2016. Główną przyczyną wzrostu dochodów z VAT było zatem uszczelnienie systemu podatkowego, które skutkowało zmniejszeniem deklarowanych kwot zwrotów oraz zwiększeniem o około 9,76 mld wpływów brutto z VAT – podkreśla Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Poboru Podatków.

Resort finansów zalicza do najważniejszych działań uszczelniających system podatkowy, które wpłynęły na wzrost dochodów VAT i spadek wartości zwrotów VAT w pierwszej połowie 2017 r., wprowadzone zmiany prawne

w tym:

wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie,

zmiana limitu płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorstwami z 15 tys. euro do 15 tys. zł,

wejście w życie monitoringu przewozów (elektroniczny nadzór nad przewozem towarów wrażliwych),

ustawa antyhazardowa,

wdrażanie pakietu paliwowego zmniejszającego nieprawidłowości w obrocie paliwami,

zmiany w zakresie rejestracji,

odmowy rejestracji i wykreśleń podatników z rejestru VAT (tzw słupów),

rozszerzenie stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego,

zmiana zasad kwartalnego rozliczania VAT, zmiana zasad 25-dniowego terminu zwrotu podatku VAT,

zaostrzenie sankcji karnych za wystawianie fikcyjnych faktur.

Ponadto ministerstwo finansów wskazuje na rozbudowę zdolności analitycznych aparatu skarbowego (wdrożenie analizatorów JPK, tworzenie wyspecjalizowanych zespołów analitycznych) i wzrost skuteczności poboru i prowadzonych działań kontrolnych i karno-skarbowych (skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi).

W najnowszym numerze tygodnika "Sieci" wywiad z Pawłem Gruzą, wiceministrem finansów.

Komentarze