Chojna-Duch: Autorami ustawy o VAT byli doradcy podatkowi
Minister Sławomir Nowak forsował projekt ustawy o VAT zbyt „kosztowny” dla budżetu państwa - mówi w wywiadzie była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem stwarzał on olbrzymie pole do nadużyć.
Wiceminister zapytana o rolę, jaką odgrywał w tworzeniu ustawy o VAT szef gabinetu politycznego premiera i sekretarz stanu w KPRM Sławomir Nowak powiedziała, że praktycznie przejął on funkcje ministra finansów.
Nieformalna rola Nowaka
Mówiła, że zespół kierowany przez szefa gabinetu politycznego premiera, pełnił „nieformalną rolę rozstrzygającą” na temat kształtu projektu ustawy, a poszczególne artykuły przed przekazaniem ich do Sejmu były omawiane w KPRM.
Powiedziała też, że Nowak przysłał jej pismo z wytycznymi. Przyznała, że wynikało z niego, żeby ustaleń dotyczących ustawy o VAT, które wyjdą z KPRM nie blokować, nie zmieniać.
„Nie tylko ja widziałam i czytałam to pismo, ale widzieli je inni pracownicy resortu i byli zdumieni”.
Komisja Palikota i lobbing
Komisja „Przyjazne Państwo” to grupa lobbingowa kierowana przez Janusza Palikota - dodaje była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.
Wiceminister przyznała, że Janusz Palikot oraz sejmowa nadzwyczajna komisja „Przyjazne Państwo” miały bardzo istotny wpływ na kształt projektu ustawy o VAT. Dodała, że wprawdzie lobbyści działają w różnych krajach, „ale tu ich wpływy wykraczały poza proste funkcje eksperckie”.
Powiedziała, że Janusz Palikot był jednym z najważniejszych konsultantów sekretarza stanu w KPRM Sławomira Nowaka.
„Podmiot, jakim był zespół kierowany przez szefa gabinetu politycznego premiera, złożony z posła ważnej komisji sejmowej, a także doradcy podatkowego był usytuowany w poprzek rządowej procedury legislacyjnej” - zaznaczyła w rozmowie.
Kto odpowiada za VAT?
Autorami ustawy o VAT byli doradcy podatkowi tworzący na zamówienie swoich klientów - mówi była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.
„Dominowali oni praktycznie na wszystkich etapach tworzenia przepisów” - odpowiedziała PAP Chojna-Duch zapytana, jaki był udział doradców podatkowych w tworzeniu przepisów podatkowych.
Wyznała, że pisane przez nich projekty stawały się projektami poselskimi i przekazywane były do komisji „Przyjazne Państwo”. Wiele z pisanych przez doradców fragmentów - jak zaznaczyła - powodowało uszczerbek dla budżetów publicznych i możliwości nadużyć prawa.
Dodała, że w parlamencie, panował pośpiech i niektórych luk prawnych nie wyłapywano. „A rynek nieuregulowany właściwie to rynek nieopodatkowany” - podsumowała.
Powiedziała też, że w tym czasie obserwowała ożywioną działalność firm doradztwa podatkowego: „jak się rozwijały, przyjmowały pracowników, organizowały szkolenia optymalizacyjne, konferencje planowania podatkowego”.
PAP/ as/