Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

MFW i UE zobowiązały portugalskie banki do sprzedaży nieruchomości dłużników

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 25 września 2013, 19:24

    Aktualizacja: 26 września 2013, 12:06

  • Powiększ tekst

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zobowiązały pięć największych portugalskich banków do sprzedaży przed końcem 2014 r.  nieruchomości przejętych od dłużników za niespłacone kredyty. Ich łączna wartość to 5,2 mld euro.

Jak dowiedział się lizboński dziennik "Jornal de Negocios", zgodnie z poleceniem MFW i UE największe portugalskie banki muszą wystawić na sprzedaż przejęte domy dłużników najpóźniej do grudnia 2014 r.

"Obie instytucje poinformowały władze banków, że zgodnie z prawem bankowym mają one maksymalnie dwa lata na pozbycie się nieruchomości odebranych osobom, które nie były w stanie spłacić zaciągniętego kredytu", napisał "Jornal de Negocios".

Jak ustaliła gazeta, w trakcie wrześniowej wizyty inspektorzy MFW i UE przypomnieli rządowi w Lizbonie oraz kierownictwu największych pięciu banków, że pod koniec 2011 r. miały one w swoim portfelu przejęte od dłużników budynki o wartości 3,5 mld euro.

"Powinny one zostać sprzedane najpóźniej do końca grudnia br. Warunkowo MFW i UE zgodziły się przesunąć ten termin na koniec 2014 r., po uzyskaniu uprzedniej zgody przez banki od Narodowego Banku Portugalii. Wartość wszystkich nieruchomości odebranych dłużnikom przez pięć największych portugalskich banków, które muszą zostać sprzedane do końca przyszłego roku wynosi 5,2 mld euro", oszacował dziennik.

Do pięciu największych banków działających na terenie Portugalii zaliczają się BES, BCP, BPI, a także Santander Totta oraz Caixa Geral de Depositos.

Zgodnie z danymi Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE) średnia cena 1 m kw. nieruchomości w Portugalii wyceniana była w sierpniu br. przez miejscowe banki na 1 tys. euro. W zestawieniu z pierwszymi ośmioma miesiącami ub.r. oznacza to spadek o 1,6 proc.

W maju 2011 r. Portugalia zawarła porozumienie kredytowe z MFW i UE. Zobowiązała się w nim do polityki oszczędnościowej i ustabilizowania sytuacji finansowej kraju w zamian za 78 mld euro pożyczki. 12 mld euro z tej kwoty przeznaczono na poprawę kondycji portugalskiego sektora bankowego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

TYLKO U NAS, sklepie wSklepiku.pl,możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.