Analizy

Wall Street: w centrum uwagi wyniki spółek

źródło: Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2015, 22:56

  • 1
  • Powiększ tekst

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużym spadkiem indeksu S&P 500 po serii wyników kwartalnych amerykańskich korporacji, w tym raportów IBM, Verizon oraz DuPont. Wzrósł we wtorek Nasdaq, któremu pomagały rosnące kursy akcji spółek z branży biotechnologicznej.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 85,34 pkt. (0,47 proc.) do 17.949,59 pkt.

S&P 500 stracił 3,11 pkt. (0,15 proc.) i wyniósł 2.097,29 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 19,50 pkt. (0,39 proc.) i wyniósł 5.014,10 pkt.

We wtorek wzrosty notował sektor biotechnologiczny po informacjach o tym, ze spółka Teva Pharmaceutical złożyła propozycje przejęcia rywala z branży firmy Mylan. Wartość oferty to około 40 mld USD.

W centrum uwagi inwestorów w USA znajduje się sezon wynikowy. Z danych Bloomberga wynika, że ze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które już zaprezentowały wyniki I kwartał, 84 proc. pokazały rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku netto, tylko 51 proc. zanotowało jednak lepsze od konsensusów przychody.

„Myślę, że inwestorzy nie do końca wiedzą, jak interpretować wyniki spółek. Z jednej strony na poziomie dochodu są one lepsze od oczekiwań. Nieco rozczarowują jednak przychody” – ocenił Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny w Janney Montgomery Scott.

Zysk koncernu chemicznego DuPont wyniósł w I kwartale 1,34 USD na akcję - podała firma przed sesją we wtorek. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,31 USD na akcję. Sprzedaż netto spółki w I kwartale wyniosła 9,17 mld USD wobec prognozowanych 9,39 mld USD. DuPont poinformował również o podniesieniu dywidendy. Akcje spółki zyskiwały po wynikach.

Tracił również po wynikach kurs IBM. Zysk na akcję spółki w I kwartale wyniósł 2,91 USD. To powyżej oczekiwań, które zakładały zysk na akcję w wysokości 2,8 USD. Przychody IBM wyniosły 19,6 mld USD. Były one zgodne z konsensusem, rynek negatywnie przyjął jednak fakt, że spółki zanotowała spadek sprzedaży już 12 kwartał z rzędu.

Traciły akcje firmy telekomunikacyjnej Verizon Communications. Spółka zanotowała w I kwartale zysk na akcję w wysokości 1,02 USD. Analitycy spodziewali się zysku 95 centów na akcję. Przychody spółki wyniosły 31,98 mld USD, prognozy zakładały jednak lepszy wynik 32,27 mld USD.

Spadał kurs akcji spółki ubezpieczeniowej Travelers. Firma zarobiła w I kwartale 2,53 USD na akcję i był to nieco lepszy wynik od konsensusu, który zakładał 2,52 USD na akcję. Rozczarowały jednak przychody spółki. Travelers poinformował również o zwiększeniu dywidendy oraz wartości programu skupu akcji własnych.

Rósł po wynikach natomiast kurs United Technologies. Spółka zanotowała w I kwartale zysk 1,58 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,46 USD. Sprzedaż netto spółki wyniosła w I kwartale 14,5 mld USD wobec szacowanych przez analityków 14,89 mld USD.

„Analitycy zbyt mocno obniżyli w ostatnich miesiącach swoje oczekiwania co do zysków spółek. Lepsze od oczekiwań raporty mogą umożliwić teraz wzrosty w krótkim terminie. W perspektywie kolejnych kilku kwartałów jestem jednak bardziej ostrożny z powodu spowolnienia w gospodarce USA oraz umocnienia dolara” – ocenił Francois Savary, dyrektor inwestycyjny w Reyl & Cie.

We wtorek nie była planowana publikacja żadnych istotniejszych danych z gospodarki amerykańskiej. Nieco słabsze od oczekiwań okazały się tymczasem dane makro z Niemiec.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w kwietniu pogorszyło się - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 53,3 pkt. wobec 54,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,3 pkt.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze