Analizy

Wall Street: DJI po raz 9. z rzędu bije rekord; S&P 500 i Nasdaq lekko spadły

źródło: PAP

  • Opublikowano: 22 lutego 2017, 22:36

  • Powiększ tekst

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi spadkami S&P 500 i Nasdaq Comp.,a Dow Jones po raz dziewiąty z rzędu ustanowił historyczne maksimum. Protokół z posiedzenia Fed wskazuje, że już wkrótce może dojść do kolejnej podwyżki stóp proc.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,16 proc. do 20 775,60 pkt., natomiast S&P 500 zniżkował o 0,11 proc. i wyniósł 2362,82 pkt., a Nasdaq Comp. spadł o 0,09 proc. do 5860,63 pkt.

W środę wieczorem Fed opublikował protokół ze swego ostatniego posiedzenia, na którym stopy procentowe zostały utrzymane. Z dokumentu wynika, że wielu członków Rezerwy Federalnej opowiada się za podwyżką stóp procentowych "całkiem niedługo", jeżeli pozwoli na to rozwój sytuacji w gospodarce. Dodano, że istnieje niewielkie ryzyko, iż presja inflacyjna w USA znacząco wzrośnie.

"Wielu uczestników (posiedzenia - PAP) wyraziło przekonanie, że ponowna podwyżka stopy funduszy federalnych byłaby właściwa całkiem niedługo (+fairly soon+), jeżeli dane napływające z rynku pracy oraz dane o inflacji będą zgodne lub mocniejsze z obecnymi oczekiwaniami (członków Fed - PAP) lub zwiększy się ryzyko spadku bezrobocia i wzrostu inflacji powyżej celów Fed" - napisano w protokole z posiedzenia Fed z przełomu stycznia i lutego.

Również wielu członków Fed ocenia, iż istnieje umiarkowane ryzyko realizacji scenariusza, w którym stopa bezrobocia mogłaby znaleźć się mocno poniżej długoterminowego, "normalnego" poziomu, a presja inflacyjna wzrosłaby znacząco - wynika z dokumentu.

Kilku członków Fed zauważyło, iż dalsza normalizacja polityki monetarnej w odpowiednim czasie, potencjalnie na nadchodzącym posiedzeniu w marcu, pozwoli Fed utrzymać większą elastyczność w reakcji na zmiany w otoczeniu gospodarczym.

Nie ma oznak, iż amerykańska Rezerwa Federalna zbyt wolno podnosi stopy procentowe - powiedział w środę Jerome Powell z Rady Gubernatorów Fed. Stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej USA będzie uzasadnione, jeżeli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z prognozami – dodał.

W ocenie Powella, gospodarka Stanów Zjednoczonych nie powinna zbaczać z obecnie obranej ścieżki, sytuacja na rynku pracy powinna ulec dalszemu zacieśnieniu, a inflacja zbliżyć się do 2 proc. Dodał, że tempo podwyżek stóp może być szybsze lub bardziej powolne, w zależności od rozwoju sytuacji w gospodarce.

Ekonomista jest zdania, iż rynek pracy w USA znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja zbliża się do 2-proc. celu. Stopa bezrobocia, jak zaznaczył, powinna spaść poniżej naturalnej stopy 4,8 proc. i pozostać na tym poziomie przez jakiś czas.

Pytany przez dziennikarzy, czy w grę wchodzi podwyżka stóp procentowych na posiedzeniu Fed w marcu, Powell odpowiedział: "tak".

Ropa Brent i WTI taniała w środę o ok. 1,5 proc. Rynek oczekuje, iż zapasy ropy naftowej w USA w minionym tygodniu wzrosną kolejny tydzień z rzędu o 3,5 mln baryłek. Oficjalne dane zostaną podane w czwartek, a w środę w nocy swoje szacunki poda branżowy instytut API.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych