Analizy

Spadki na Wall Street po słabych danych makro. Obraduje Fed

źródło: Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 27 października 2015, 22:12

  • 0
  • Powiększ tekst

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem umiarkowanych spadków po serii danych makroekonomicznych z USA, w tym słabego odczytu wskaźnika zamówień w przemyśle. W centrum uwagi jest również posiedzenie Fed, które rozpoczęło się we wtorek.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 41,62 pkt. (0,24 proc.) do 17.581,43 pkt.

S&P 500 stracił 5,29 pkt. (0,26 proc.) i wyniósł 2.065,89 pkt.

Nasdaq Composite osłabił się o 4,56 pkt. (0,09 proc.) i wyniósł 5.030,15 pkt.

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu spadły mdm o 1,2 proc. Jest to już drugi z rzędu spadek tego wskaźnika, który w sierpniu spadł o 3,0 proc. mdm, po korekcie z -2,0 proc.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu spadły o 0,4 proc. mdm wobec spadku o 0,9 proc. miesiąc wcześniej.

Słabszy od oczekiwań był odczyt wskaźnika zaufania konsumentów w USA. Wyniósł w październiku 97,6 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 102,9 punktów. We wrześniu indeks wyniósł 102,6 pkt. po korekcie, wobec 103,0 pkt. przed korektą.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w sierpniu o 5,09 proc. rdr i wyniósł 182,47 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,1 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 4,19 proc. rdr po korekcie.

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych rynek pozna w środę o godz. 19.00 czasu polskiego.

Zakłada się, że Fed pozostawi wysokość stóp procentowych bez zmian. Ważniejszy od samej decyzji będzie natomiast wydźwięk komunikatu po posiedzeniu, w którym Fed może zasygnalizować swoje plany na przyszłość.

Po słabych danych z amerykańskiej gospodarki w ostatnim czasie w ocenie rynku spadło prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy procentowe w tym roku, z drugiej strony jednak wielu członków Fed w swoich wypowiedziach wciąż deklaruje gotowość do głosowania za podwyżką w grudniu. Tekst komunikatu po posiedzeniu może wprowadzić nieco większą jasność co do zamierzeń Fed.

"Spodziewamy się, że Fed rozpocznie cykl stopniowych podwyżek stóp procentowych w grudniu. Wierzymy, że dane, jakie pojawią się do czasu grudniowego posiedzenia będą na tyle dobre, że umożliwią one start normalizacji stóp procentowych po siedmiu lat utrzymywania ich na poziomie bliskim zera” – ocenili w raporcie analitycy Credit Agricole.

Przed sesją wyniki kwartalne podał DuPont. Koncern chemiczny zanotował lepszy od oczekiwań zysk netto, gorsze od oczekiwań okazały się jednak przychody spółki, na których zaważyło między innymi umocnienie się dolara.

Umocnienie dolara zaszkodziło również wynikom spółki spedycyjnej UPS. Spółka zanotowała w trzecim kwartale silniejszy od oczekiwań spadek przychodów. Powyżej konsensu był jednak jej zysk netto.

Lepsze od oczekiwań były wyniki chińskiego giganta internetowego Alibaba. Spółka notowana na Wall Street podała wynik, który pobił konsensus zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów. Alibaba wbrew obawom o możliwe problemy związane ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego chińskiej gospodarki zanotowała silny, ponad 30 proc., wzrost przychodów rdr.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze