Analizy

Byki na rynku USD niepewne w oczekiwaniu na FOMC

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 13 grudnia 2016, 11:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Przed jutrzejszym posiedzeniem Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) i spodziewanej podwyżki stóp o 25 punktów bazowych, część rynku obawia się „gołębiej podwyżki”, a część jest zdania, że to nie bank centralny USA jest obecnie kluczowy dla USD, ale niepewność związana z prezydencją Trumpa.

Naszym zdaniem trudno się spodziewać, aby Fed wysłał negatywne sygnały dla dolara. Dla inwestorów „gołębią podwyżką” byłby brak podwyższenia prognoz kropkowych przez Fed na 2017 oraz podkreślenie przez Janet Yellen, że istnieje kilka źródeł niepewności a problemem dla inflacji byłby mocniejszy dolar. (Co jest jednak mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niemal 100-procentowe wzrosty notowań ropy naftowej od ostatniego roku oraz nasilającą się presję inflacyjną w Chinach).

„Jastrzębia podwyżka” zakłada zaś podwyższenie prognoz kropkowych na 2017 oraz zasugerowanie, że ostatnie dane oraz wzrost cen energii mogą przyspieszyć inflację.

Istnieje także scenariusz podwyżki stóp procentowych z niejednoznacznym przekazem banku – w takiej sytuacji Fed nieznacznie podwyższyłby prognozy kropkowe, ale jednocześnie zasygnalizował, że niepewność związana z przyszłym kształtem polityki fiskalnej (w perspektywie 12-24 miesięcy) utrudnia prognozy, a bank będzie dynamicznie reagować na zmieniające się warunki gospodarcze w najbliższym czasie. Zapewne faktyczne sygnały wysłane przez Fed będą się mieścić gdzieś w połowie drogi między „jastrzębią podwyżką” a „niejednoznaczną podwyżką” – taki scenariusz byłby relatywnie pozytywny dla USD, choć prognozowanie reakcji rynku po wyborach prezydenckich w USA stało się bardziej skomplikowane.

Jeśli chodzi o inne kluczowe wydarzenia, to jest ich niewiele. Należy śledzić dane o CPI w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza, że wczoraj umocnił się funt, między innymi wobec dolara. Trudno jest jednak zrozumieć, dlaczego GBPUSD miałby rosnąć w kierunku poziomu oporu 1,2800, biorąc pod uwagę, że jutro FOMC może wysłać sygnały wspierające USD a CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje na niskim poziomie. Inną ciekawą publikacją są dane o CPI w Szwecji. W ostatnim czasie inflacja przyspiesza, co wzmacnia SEK – kolejne dane wskazujące na wyższe tempo wzrostu cen mogłyby spowodować, że inwestorzy zaczną rozważać, kiedy Riksbank zrezygnuje z ultra łagodnej polityki pieniężnej.

tytuł Wykres: AUDUSD

Przed jutrzejszym FOMC, kluczowym poziomem jest 0,7500/50. Rynek pozostaje w potrzasku między pozytywną dla AUD kwestią carry trade’u (zwłaszcza w przypadku AUDJPY) oraz wzrostami cen metali przemysłowych, które wspierają australijski sektor wydobywczy, a problemami na australijskim rynku kredytowym i mieszkaniowym. Dodatkowo, spready stóp wobec USA znajdują się blisko dołków tego cyklu. Niedźwiedzie mogą wykorzystać jutrzejszy FOMC do wyprzedaży, co spowoduje, że unikniemy ponownego wejścia w zakres 0,7400-0,7700.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze