Analizy

Odwrót od dolara

źródło: Adam Puchalski, Analityk Rynków Finansowych, XTB

  • Opublikowano: 20 marca 2017, 08:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Rynki nadal rozczarowane są ostatnim komunikatem FED, towarzyszącym podwyżce stóp. Pro-dolarowi inwestorzy czują się oszukani, doszło do podwyżki, ale była ona już dawno w cenie. Praktycznie niezmienione zostały projekcje, a prezes Janet Yellen brzmiała ostrożnie. USD o poranku traci wobec wszystkich najważniejszych walut.

Podwyżka była więc dawno wycenionym obowiązkiem, a rynkowa wycena jest podobna do tej wynikającej z mediany kropek. Jeśli dolar ma się dalej umacniać, to bodziec do takiego ruchu musi przyjść prawdopodobnie od strony fiskalnej. Na razie USD traci na wszystkich frontach, widzimy również duży ruch na rynku długu oraz rosnące notowania złota. Miniony weekend był stosunkowo spokojny. Przez ostatnie trzy dni w niemieckim Baden-Baden miał miejsce szczyt G20. Nie doszło do żadnego przełomowego porozumienia, ale warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do poprzednich spotkań, tym razem zabrakło wyraźnej krytyki protekcjonizmu. Retoryka jest inna niż dotychczasowa i można to uznać za pewien sukces nowej amerykańskiej administracji, a klęskę krajów-eksporterów, w postaci np. Niemiec, czy też Japonii. Warto też zaznaczyć, że Donald Trump spotkał się z Angelą Merkel. Spotkanie odbyło się w dosyć szorstkiej atmosferze - Trump nie chciał uścisnąć dłoni niemieckiej Kanclerz podczas sesji z fotografami.

W przypadku Europy kluczowym czynnikiem ryzyka pozostaje napięta sytuacja polityczna. Jednak jeśli utrzyma się obecny trend w sondażach, EUR może pozostać mocne. EURUSD rośnie dziś o 0.3%. Po części umocnienie europejskiej waluty może być spowodowane komentarzami ze strony Ignazio Visco. Prezes włoskiego banku centralnego iż EBC może skrócić okres pomiędzy wygaśnięciem programu QE, a pierwszą podwyżką stóp.

Złoty pozostaje względnie stabilny. EUR umacnia się o 0.16 proc.(4.29), dolar traci wobec złotego -0.12 proc. (3.984), GBP umacnia się o 0.11 proc. (4.949), a CHF traci -0.05 proc. (3.993). W środę opublikowane zostaną minutes z marcowego posiedzenia RPP oraz Biuletyn Statystyczny GUS.

Powiązane tematy

Komentarze