Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Europejskie indeksy PMI zignorowane, teraz czas na USA

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

  • Opublikowano: 3 grudnia 2013, 10:29

  • 0
  • Powiększ tekst

Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł kilka niespodziewanych zmian w układzie technicznym głównych par walutowych. Zaskoczeniem dnia była korekta spadkowa na EUR/USD, która rozwinęła się w obliczu pozytywnych wiadomości napływających z Europy.

PMI nie zrobił wrażenia na inwestorach

Odczyty przemysłowych indeksów PMI dla czołowych gospodarek ze strefy euro okazały się wyższe od oczekiwań, jednak rynek zignorował dane makro. Konsekwencją tego postępowania było deprecjacja euro względem dolara, która utrzymywała się przez całą sesję. Dziś nie zostaną opublikowane żadne istotne figury makro. Uwaga inwestorów będzie pozycjonować się pomału na raporty z amerykańskiego rynku pracy (ADP i oficjalne dane). Raporty z USA w sposób bezpośredni będą kształtować oczekiwania, co do wyników najbliższego posiedzenia FOMC.

EUR/USD – 1,3547

Poniedziałek na rynku EUR/USD przyniósł korektę spadkową, która doprowadziła do przełamania krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Cofnięcie kursu okazało się na tyle głębokie, że notowania pary walutowej zanurkowały poniżej ostatnich minimów z 27 oraz 29 listopada. Wsparcie rynek znalazł dopiero na poziomie 1,3520, gdzie znajduje się lokalny dołek z 26 listopada. Ten poziom wzmocniony jest dodatkowo przez linię trendu, dlatego istnieje duża szansa na odreagowanie. Rozmiar oraz skala odreagowania zależeć będzie od kolejnych publikacji makro(szczególnie ze Stanów – raport ADP).

GBP/USD – 1,6370

Zdecydowanie lepiej przedstawia się sytuacja techniczna na rynku GBP/USD, gdzie sekwencja „coraz wyższych dołków i szczytów” została obroniona. Tym samym, scenariusz zakładający wzrost notowań pary walutowej jest w dalszym ciągu aktualny. W praktyce oznaczałoby to podejście kursu w rejon ostatniego maksimum na 1,6415-1,6430. Stop loss należy złożyć na poziomie 1,6340.

USD/CHF – 0,9086

Zdecydowany atak popytu pojawił się na rynku USD/CHF. Wyraźny impuls wzrostowy podciągnął kurs w rejon 0,9100, jednak nie został jeszcze przełamany. W rezultacie, nadal obowiązuje trend spadkowy. W związku z tym, pozycje „krótkie” w dolarze powinny wiązać się z mniejszym ryzykiem. Potencjalny spadek kursu może sięgnąć do 0,9025-0,9040.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze