Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Białoruś zawraca z granicy transporty z unijną wieprzowiną

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 stycznia 2014, 14:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Białoruś zaczęła zawracać z granicy samochody z unijną wieprzowiną - powiadomiły w piątek białoruskie media, powołując się na szefa rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

W czwartek Rosja wstrzymała import wieprzowiny z UE. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.

"Omawialiśmy wspólne stanowisko ws. kwestii dostarczania produkcji wieprzowej przez granice Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu)"

- oświadczył Dankwert po rozmowach z wicepremierem Białorusi Michaiłem Rusym.

"Nasi koledzy potwierdzili, że zaczęli zawracać samochody z wieprzowiną z UE, wychodząc z założenia, że produkcja ta nie odpowiada wymogom certyfikatu weterynaryjnego"

- dodał.

Przypomniał, że certyfikat weterynaryjny oznacza, iż dostawy mięsa są możliwe tylko wówczas, jeśli terytorium eksportera jest wolne od afrykańskiego pomoru świń.

Jak dodał, z granicy białoruskiej zawrócono już około 40 samochodów z UE.

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty na Litwie w ubiegły piątek u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonów solecznickiego i orańskiego. Służby weterynaryjne utrzymują, że nie stwierdzono dotychczas zwiększonej śmiertelności u świń.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w ubiegłym roku na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim (zachód kraju), mińskim (centrum) i witebskim (północ). Z tego powodu wybito w zeszłym roku jedną trzecią populacji dzików w tym kraju oraz część świń w tych obwodach.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce nigdy tej choroby nie zanotowano.

UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, w 2011 r. było to 23,1 mln euro. Natomiast w pierwszym półroczu 2013 r. Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r. Oznacza to, że eksport tego mięsa wzrósł o ponad 100 proc.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze