Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Kosiniak-Kamysz: Od marca rusza Karta Dużej Rodziny. Szef resortu wyjaśnia czym różni się rodzina patologiczna od wielodzietnej

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 18:10

    Aktualizacja: 6 lutego 2014, 08:37

  • Powiększ tekst

Od marca w ramach ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne wydawane będą w gminach Karty Dużej Rodziny, uprawniające m.in. do ulg w komunikacji PKP - zapowiedział w środę minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej w Ciechanowie Kosiniak-Kamysz poinformował, że ruszają konsultacje społeczne, dotyczące ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne pod nazwą Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej.

"Projekt wychodzi do kilkunastodniowych konsultacji. Za chwilę stanie na radzie ministrów i będziemy od marca wdrażać tę kartę w całym kraju. Ona będzie wydawana w gminach, bo ta współpraca z samorządowcami jest dla nas bardzo ważna" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej ma poprzez system ulg w opłatach ułatwić m.in. dostęp do komunikacji publicznej, np. PKP, a także do zarządzanych przez administrację państwową placówek kulturalnych, jak muzea i galerie oraz placówek sportowych. Resort środowiska proponuje m.in. bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że ogólnopolska Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej będzie dotyczyła "instytucji ogólnokrajowych dostępnych dla każdego obywatela, dla każdej rodziny wielodzietnej niezależnie od miejsca zamieszkania". "Ona stanowi jak gdyby uzupełnienie dla kart gminnych lub mobilizację do stworzenia tych ulg w kartach gminnych" - wyjaśnił minister.

Przyznał, że każdy samorząd będzie mógł przyjąć ogólnokrajową kartę jako swoją gminną, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną. "Tu pozostawiamy dowolność samorządom. Albo chcą mieć swoją kartę, albo mówią - akceptujemy u nas, np. tu w Ciechanowie, kartę ogólnopolską i proponujemy zniżki na komunikację miejską, na basen, na wstęp do kina, czy do teatru. Nic nie stoi na przeszkodzie. Jest to elastyczne" - powiedział b Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że karta będzie wydawana rodzinom posiadającym co najmniej trójkę dzieci, przy czym nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. "Karta będzie dla każdego członka rodziny, i dla rodziców i dla dzieci" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo pracy liczy, że do projektu Kart Dużej Rodziny poprzez system zniżek coraz liczniej - wzorem innych państw, w tym Francji - przystępować będą również partnerzy prywatni, np. sklepy czy hurtownie. "Warto, żeby biznes, żeby polscy przedsiębiorcy i nie tylko polscy, ale ci wszyscy, którzy mają sklepy, mają usługi na terenie Polski, włączyli się w tę kartę. Mamy takie przykłady na świecie. Karta rodzin wielodzietnych powstała we Francji w latach 20. XX wieku. Sprawdziła się. Tam też filarem jest kolej, ale bardzo ważnym elementem są zniżki prywatnych instytucji, prywatnego biznesu" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy podkreślił, że bardzo dobrze ocenia wprowadzanie kart rodzinnych w gminach i powiatach - obecnie jest ich 150 w skali kraju. Zaznaczył przy tym, że karty takie mają szczególne znaczenie np. przy wprowadzaniu ulg dla rodzin wielodzietnych w korzystaniu z komunikacji miejskiej, która podlega samorządom. "Chcemy dalej rozwijać karty gminne, karty powiatowe. To nie jest wydatek, to jest inwestycja w rodziny wielodzietne, w bezpieczeństwo demograficzne państwa, ale to też inwestycja, która przywraca i nadaje odpowiedni szacunek wobec rodzin wielodzietnych" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił uwagę, że często niesłusznie stawia się znak równości między rodziną dużą, wielodzietną a rodziną patologiczną. "Oczywiście, zdarzają się różne przypadki, ale to nie wielodzietność jest tutaj czymś złym. Wielodzietność jest czymś dobrym i trzeba oddać jej szacunek" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

(PAP)

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------

Zachęcamy do odwiedzenia naszego internetowego sklepu wSklepiku.pl, gdzie do nabycia są:bajki, literatura dla dzieci i młodzieży, podręczniki szkolne i wiele innych książek o różnorodnej tematyce!

Gwarantujemy szybką wysyłkę i najniższe ceny!

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych