Ćwierć miliona wniosków o wsparcie z rządowego programu zniżek
Ponad 250 tys. złożonych wniosków i 75 tys. już z wydanych kart to efekt funkcjonującego od połowy czerwca rządowego programu Karta Dużej Rodziny, w którym rodziny z trojgiem i więcej dzieci mogą korzystać ze zniżek - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jesteśmy po kilku tygodniach, kiedy ta karta funkcjonuje i jest ogromne zainteresowanie -
mówił w piątek szef resortu pracy na uroczystości w Krakowie, podczas której podpisał umowy z kolejnymi partnerami programu.
Każdego dnia do urzędów gmin zgłaszają się nowi chętni z nadzieją, że coraz więcej będzie miejsc, gdzie karty te będą honorowane -
ocenił Kosiniak-Kamysz, apelując do kolejnych instytucji i firm, aby przyłączały się do programu.
Za rok o tej porze będzie dużym wstydem nie należeć do Karty Dużej Rodziny -
podkreślił.
Jak poinformował minister pracy, w piątek do inicjatywy dołączyło kilkanaście firm i instytucji, w tym przedstawiciele telefonii komórkowej, bankowości, księgarnie, firmy medyczne, sprzedające odzież i obuwie, a także instytucje kultury na czele z Zamkiem Królewskim na Wawelu.
Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać w urzędach gminy, okazując dokumenty potwierdzające wielodzietność. Karta wydawana będzie bez żadnych opłat i bez względu na osiągane w rodzinie dochody.
Według resortu pracy prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub jeśli się uczą - 25 lat. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności.
Partnerem Karty Dużej Rodziny może zostać każda firma i instytucja, która zaoferuje posiadaczom karty zniżki na swoje usługi. Wszystkie miejsca ze zniżkami dla dużych rodzin będą opatrzone logo karty. Znak będzie można wykorzystywać w materiałach reklamowych lub informacyjnych firm.
Duża rodzina zasługuje na specjalny szacunek, to ona gwarantuje bezpieczeństwo demograficzne Polski. Jeżeli istnieje jakieś wyzwanie, to jest zadbanie o demografię (..) Musimy zrobić wszystko, żeby czarne scenariusze demografów do roku 2050 się nie sprawdziły -
zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Mówiąc o spójnej polityce demograficznej rządu, szef resortu pracy wymienił m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku oraz objęcie składkami ubezpieczeniowymi osoby korzystające z urlopów wychowawczych niezależnie od form ich zatrudnienia.
Zwrócił uwagę na coraz większą aktywność samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W gminach i powiatach w całym kraju jest już teraz ponad 200 lokalnych kart samorządowych - w tym trzy wojewódzkie. Wskazał na Kraków i Lublin, jako pozytywne przykłady realizacji takich programów. Władze Krakowa niedawno zdecydowały, że karta gminna, dotychczas dostępna dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci, obejmie też rodziny z trojgiem dzieci.
Jak poinformował prezydent miasta Jacek Majchrowski, z krakowskiej karty korzysta około 95 proc. rodzin posiadających co najmniej czworo dzieci. Według niego dwa podstawowe czynniki zachęcające do ubiegania się o dokument to możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz preferencje w przyjęciach do gminnych żłobków i przedszkoli.
(PAP)