Informacje

Fot.skok.pl
Fot.skok.pl

Dziś ważny dzień dla SKOK-ów - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie o konstytucyjności przepisów wydanych przez ministra finansów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 lutego 2014
  • 13:25
  • 0
  • Tagi: finanse konstytucja Ministerstwo Finansów niekonstytucyjność rozporządzenie SKOK Trybunał Konstytucyjny
  • Powiększ tekst

Dziś poznamy wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Uczestnicy zwołanej w Warszawie konferencji prasowej skomentują sytuację SKOK-ów po objęciu sektora państwowym nadzorem.  Odniosą się także do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości SKOK-ów.

Trybunał zajmie się połączonym wnioskiem grup posłów, kwestionujących konstytucyjność rozporządzeń Ministra Finansów. Zdaniem skarżących przepisy te dyskryminują SKOK-i i naruszają zasadę praworządności. Rozporządzenia odebrały SKOK-om uprawnienie do decydowania o ich polityce rachunkowości w zakresie zasad dokonywania odpisów aktualizacyjnych należności. Wprowadziły też zamknięty katalog zabezpieczeń, o jakie może być pomniejszona podstawa dokonywania takich odpisów.

Wnioskodawcy tłumaczyli m.in., że rozporządzenia „nakładają na spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obowiązek dokonywania odpisów aktualizujących, w sposób odmienny niż zostało to przewidziane w art. 35b ustawy o rachunkowości oraz przewidują w tym zakresie zasady analogiczne do działających w oparciu o odmienne podstawy prawne banków, dla których w tej materii obowiązuje odrębne rozporządzenie.”

Decyzję o niekonstytucyjności zawartych w rozporządzeniach przepisów podzielił w oficjalnym stanowisku Prokurator Generalny.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na pytania dziennikarzy odpowiedzą prezes Krajowej SKOK Rafał Matusiak, Adam Jedliński, członek rady nadzorczej Krajowej SKOK, a także wybitny znawca problematyki spółdzielczej, senator Henryk Cioch.

Konferencja odbędzie się o godz. 17.30 w Centrum Prasowym PAP. Jej przebieg będzie można śledzić na żywo na stronie Stefczyk.info: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/konferencja-prasowa-zarzadu-krajowej-skok,9880101709

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do wSklepiku.pl!

ofercie naszego sklepu, oprócz gadżetów portalu wPolityce.pl, można znaleźć ciekawą i szeroką ofertę wydawniczą.

Gwarantujemy szybką wysyłkę i najniższe ceny!

 

Komentarze