Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Premier Tusk chce bronić Polski - przed czym? Przed nadmiernym zadłużeniem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2014, 15:02

    Aktualizacja: 25 lutego 2014, 16:42

  • 11
  • Powiększ tekst

Po obniżeniu progów ostrożnościowych o 7 pkt proc. Polska będzie jednym z krajów Europy najlepiej zabezpieczonych przed nadmiernym zadłużaniem się - powiedział premier Donald Tusk po dzisiejszym posiedzeniu rządu.

Jak mówił premier, obniżenie progów ostrożnościowych miało być "najbardziej pożądanym z punktu widzenia finansów publicznych efektów reformy emerytalnej". "Chodzi o to, aby jednym z efektów zmian w OFE były także większe rygory na rzecz oszczędzania i dyscypliny finansowej - aby nikt nie pomyślał, że pieniądze, które trafiają z OFE, to są pieniądze do wydania, jak niektórzy sądzili. One służą m.in. temu, by państwo dziś i w przyszłości nie mogło się nadmiernie zadłużać. Dlatego obniżyliśmy o 7 pkt proc. nasze progi ostrożnościowe" - podkreślił.

Projekt zmian w ustawie o finansach publicznych, który przyjęła we wtorek Rada Ministrów, zakłada, że pierwszy próg ostrożnościowy (chodzi o relację długu do PKB) będzie wynosił 43 proc. PKB (50 proc. obecnie), a drugi spadnie do 48 proc. (55 proc. obecnie).

"Jeśli chodzi o zapisy konstytucyjne i ustawowe, oznacza to, że Polska będzie jednym z najbardziej zabezpieczonych państw w całej Europie przed nadmiernym zadłużanie, gdyby komuś przyszło do głowy przesadzać z tym zadłużaniem" - mówił Tusk.

Premier wyraził nadzieję, że projekt ten dobrze wpłynie na finansową reputację Polski i zostanie szybko przegłosowany przez Sejm.

(PAP)

rbk/ pad/ ura/

 

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Tylko w naszym internetowym sklepie wSklepiku.pl, można nabyć unikatowe gadżety portalu wPolityce.pl tj:

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

 

Powiązane tematy

Komentarze