Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Grabowski czaruje: Dynamika wzrostu PKP może przekroczyć 3 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 marca 2014, 11:28

  • 2
  • Powiększ tekst

Dane GUS o produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa potwierdzają ożywienie w polskiej gospodarce - ocenił Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem zwiększa się prawdopodobieństwo, że roczna dynamika PKB w I kw. może przekroczyć 3 proc.

"Wczorajsze dane o produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa potwierdzają nasilające się ożywienie w polskiej gospodarce i dodatkowe wspieranie tego ożywienia rosnącym w siłę popytem krajowym" - napisał Grabowski w dzisiejszym biuletynie Rady.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 5,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lutym o 5,6 proc., a mdm spadła o 0,9 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w lutym wzrostu produkcji rdr o 6,5 proc., zaś mdm spadku o 0,5 proc. mdm.

"Nieznacznie gorsza od oczekiwań rynkowych dynamika produkcji przemysłowej (...) wynikała głównie z bardzo wysokich, jak na tą porę roku, temperatur, a tym samym spadku (o 9,3 proc, m/m) produkcji w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i gorącej wody. W przetwórstwie przemysłowym roczna dynamika sprzedaży przekroczyła natomiast 7 proc. Co bardzo obiecujące na przyszłość, bardzo wysokie dynamiki sprzedaży osiągnęły, poza tradycyjnie już sektorami eksportowymi, także te działy przemysłu, które zaspokajają głównie popyt krajowy" - ocenił Grabowski.

Jego zdaniem, wraz z wtorkowymi danymi o wzroście zatrudnienia i płac, świadczy to o postępującym ożywianiu się popytu na rynku wewnętrznym.

"Wsparciem tej tezy są też imponujące wyniki sprzedaży produkcji w budownictwie (14,4 proc. wzrostu r/r). Wczorajsze dane zwiększają prawdopodobieństwo, że roczna dynamika PKB w I kw. może przekroczyć 3 proc." - napisał.

(PAP)

jba/ jtt/ mki/

Powiązane tematy

Komentarze