Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Kto rządzi światem polityki i biznesu? Kanclerz Merkel, Warren Buffet i papież Franciszek

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2014, 09:26

  • 2
  • Powiększ tekst

Papież Franciszek znalazł się na pierwszym miejscu tegorocznej listy 50 największych przywódców według amerykańskiego magazynu "Fortune". W pierwszej dziesiątce znaleźli się m.in.: kanclerz Niemiec Angela Merkel, inwestor Warren Buffet i Dalajlama XIV.

Opublikowana w czwartek lista prezentuje ludzi - "zarówno sławnych, jak i nieznanych" - którzy "własną energią zarażają swoich zwolenników i sprawiają, że świat staje się lepszy".

Na szczycie zestawienia znalazł się papież Franciszek, chwalony za to, że przez zaledwie rok pontyfikatu "zelektryzował Kościół", m.in. rozpoczynając reformę watykańskich finansów. Wskazuje się na wprowadzony przez niego nowy styl papieskiej posługi - skromny, unikający pompy, podkreślający pokorę.

Na drugim miejscu znalazła się niemiecka kanclerz Angela Merkel - "od dziewięciu lat praktycznie szefowa UE", która odegrała kluczową rolę w "walce z kryzysem zadłużenia w Europie, utrzymała Unię w całości i nawet Grecję postawiła na ścieżce poprawy.

Kolejne miejsca zajęli: prezes Forda Alan Mulally ("cudotwórca, który uratował firmę"), amerykański inwestor Warren Buffett, były prezydent USA Bill Clinton ("nieugięty i skuteczny orędownik m.in. walki z HIV/AIDS, malarią, gruźlicą oraz emisją gazów cieplarnianych"), przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi (za "determinację, której nie ugasiły lata aresztu domowego") oraz dowódca sił USA w Afganistanie gen. Joe Dunford ("wojownik i mąż stanu").

Pierwszą dziesiątkę zamyka wokalista zespołu U2 Bono - za wysiłki na rzecz umorzenia długów najbiedniejszych krajów oraz walkę m.in. z AIDS i ubóstwem, dalej: tybetański przywódca duchowy Dalajlama XIV - za działania na rzecz pokoju, odrzucenia przemocy, demokracji i pojednania oraz dialog z innymi religiami, oraz prezes Amazon.com Jeff Bezos - za wizjonerstwo, które pozwoliło uczynić z małej spółki jedną z najbardziej podziwianych na świecie firm, wartą ponad 170 mld USD.

Na liście znaleźli się politycy, sportowcy, szefowie firm i międzynarodowych organizacji, działacze społeczni. Obok szefów firm takich jak Unilever, Renault, Starbucks czy American Express oraz sław takich jak aktorka Angelina Jolie, znalazła się m.in.: pakistańska nastolatka Malala Yousafzai postrzelona przez talibów za promowanie praw kobiet do edukacji oraz ukraińska dziennikarka piętnująca nadużycia władzy Tetiana Czornowoł, podczas antyrządowych protestów pobita w grudniu przez ludzi związanych z władzami.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze